Wyzwania i stan początkowy
Współpracę z klientem przedstawionym w Case Study rozpoczęliśmy w marcu 2023 roku i trwa ona do dzisiaj. Nasze działania rozpoczęliśmy od wnikliwej analizy obecnego stanu strony internetowej klienta pod kątem SEO oraz UX. Klient posiadał bardzo duży potencjał, który nasza agencja postanowiła wykorzystać.
Poniższy wykres przedstawia stan domeny według narzędzia Senuto na 1 marca 2023 i jest to 14 słów kluczowych w TOP 10 wyników wyszukiwania.
Na poniższym zrzucie ekranu można zauważyć, że ruch organiczny początkiem marca 2023 roku wynosił 182 unikalnych użytkowników w skali miesiąca.
Podczas analizowania domeny klienta szczególną uwagę zwróciliśmy między innymi na:
- sprawdzenie ruchu organicznego oraz liczby słów kluczowych w indeksie,
- sprawdzenie poprawności Meta Title oraz Meta Description,
- responsywność domeny i przystosowanie Mobile Friendly,
- prędkość strony w Google PageSpeed Insights,
- indeksację witryny w Google Search Console,
- znalezienie i wyodrębnienie stron z kanibalizacją,
- przeanalizowanie liczby oraz jakości linków zwrotnych prowadzących do domeny,
- sprawdzenie i przeanalizowanie jakości contentu na stronie internetowej klienta,
- przeanalizowanie najważniejszych czynników i punktów wpływających na User Experience,
- przeanalizowanie struktury i architektury menu nawigacyjnego domeny,
- przeanalizowanie konkurentów strony internetowej klienta.
Analiza strony dała nam całościowy obraz stanu technicznego, On-Page oraz Off-Page SEO. Dzięki niej wyodrębniliśmy najważniejszych konkurentów klienta i mogliśmy obrać kierunek, w którym zamierzaliśmy poprowadzić nasze działania.
Nadrzędne cele projektu i priorytety SEO
Nadrzędnym celem dla witryny klienta w Internecie był wzrost widoczności na najważniejsze słowa kluczowe dla branży oraz budowanie wizerunku eksperta według wytycznych E-E-A-T. Działania całościowo miały się przełożyć na wzrost ruchu organicznego witryny, a w efekcie – na wzrost konwersji sklepu internetowego naszego klienta.
Prace związane ze stroną rozpoczęliśmy od budowy struktury i architektury witryny na podstawie uprzednio wykonanej analizy. Stworzyliśmy listę najważniejszych słów kluczowych dla branży, na podstawie której powstało nowe menu nawigacyjne dla domeny.
Następnie wykonaliśmy research, dzięki któremu mogliśmy zrealizować wytyczne do tekstu na stronę główną witryny. Dzięki temu powstał content o wysokiej jakości wraz z wdrożonym linkowaniem wewnętrznym dla najważniejszej podstrony w serwisie, czyli strony głównej.
Równocześnie pracowaliśmy nad optymalizacją metadanych na stronie internetowej naszego klienta. Opracowaliśmy odpowiednie Meta Title oraz Meta Description dla każdej podstrony zaopatrzone w najważniejsze słowa kluczowe.
Po tym kroku rozpoczęliśmy wdrażanie nowego menu nawigacyjnego równolegle z działaniami związanymi z link buildingiem. Do pozyskiwania wysokiej jakości odnośników wykorzystaliśmy platformę WhitePress. Każda podstrona menu musiała zawierać wysokiej jakości content. Dla każdej pozycji stworzyliśmy osobne wytyczne – na ich podstawie powstał content, który następnie wdrożyliśmy wraz z odpowiednim linkowaniem wewnętrznym.
W czerwcu 2023 zdecydowaliśmy się na stworzenie i wdrożenie FAQ dla każdej podstrony, czyli „Najczęściej zadawanych pytań” oraz odpowiednie strukturalne ich oznaczenie.
Osiągnięte rezultaty i wyniki optymalizacji SEO
Dzięki wdrożonym krokom ruch organiczny oraz liczba słów kluczowych w indeksie zaczęły rosnąć od pierwszych miesięcy podjętych przez nas działań.
Poniższy zrzut ekranu przedstawia stan widoczności z 1 czerwca 2023 roku. Rezultat naszej pracy na tamten czas to 177 słów kluczowych w TOP 10 wyników wyszukiwania.
Ówczesny stan witryny wskazywał na ruch organiczny w wysokości 2480 unikalnych użytkowników w skali miesiąca, co przedstawiamy na poniższym zrzucie ekranu z narzędzia Ahrefs.
Ze względu na charakterystykę branży klient zdecydował się na zmniejszenie budżetu na okres wakacyjny, czyli lipiec, sierpień i wrzesień – co przeniosło się na pierwsze odreagowanie silnych wzrostów widoczności.
Okres ten trwał od około 11 sierpnia do 11 września 2023 roku, można to zauważyć na poniższym zrzucie ekranu.
Zjawisko to jest naturalne i zdrowe dla witryny. Nastąpiło odreagowanie poprzednich silnych wzrostów widoczności od początku współpracy.
W połowie września powróciła tendencja wzrostowa widoczności serwisu na frazy kluczowe oraz ruch organiczny.
Obecny stan widoczności fraz kluczowych w indeksie Google prezentuje się następująco:
Serwis naszego klienta jest widoczny na:
- 152 słowa kluczowe w TOP 3 wyników wyszukiwania,
- 609 słów kluczowych w TOP 10 wyników wyszukiwania,
- 4 K słów kluczowych w TOP 50 wyników wyszukiwania.
Według narzędzia Senuto wyniki te przekładają się na ruch organiczny w wysokości 12 000 odwiedzających w skali miesiąca. Aby osiągnąć takie wyniki dzięki reklamom Google Ads, klient musiałby wydać miesięcznie 15 500 zł.
Poniższy zrzut ekranu z narzędzia Ahrefs przedstawia obecne parametry techniczne witryny:
Są one następujące:
- moc witryny mierzona parametrem Domain Rating wynosi 9 i ciągle rośnie,
- moc, jaką witryna jest w stanie przekazać, mierzona parametrem URL Rating wynosi 11 i ciągle rośnie,
- liczba linków zwrotnych prowadzących do witryny klienta wynosi 590
i ciągle rośnie, - liczba domen referujących, z których pochodzą pozyskane linki, wynosi 194
i ciągle rośnie.
Widoczność serwisu mierzona frazami kluczowymi według narzędzia Ahrefs wynosi 4 000. Warto zauważyć, że narzędzie Ahrefs mierzy wszystkie słowa kluczowe, na które widoczny jest serwis. Również te powyżej 50 miejsca w rankingu.
Ruch organiczny według narzędzia Ahrefs wynosi 12 600 unikalnych użytkowników w skali miesiąca.
Podobne wyniki prezentowane przez oba narzędzia podkreślają wiarygodność podjętych przez nas działań.
Podsumowanie i wnioski z działań SEO
Pozycjonowanie rozpoczęliśmy od wnikliwego audytu SEO i UX. Pokazało nam to możliwości i kierunek, w którym powinniśmy rozpocząć działania. Sukcesywnie prowadzony link building oraz wdrażanie jakościowego contentu na stronie pozwala domenie na budowanie zaufania, renomy i pozycji autorytetu w branży. To niezwykle ważny czynnik w nowoczesnym SEO.
Zwiększyliśmy widoczność z początkowych 14 słów kluczowych do 609 w TOP 10 wyników wyszukiwania, co daje wzrost na poziomie 4250%. Ruch organiczny wzrósł z poziomu 182 użytkowników do 12 600 odwiedzin w skali miesiąca, co daje wzrost o 6823%.
Na wykresie widoczności – zarówno w narzędziu Senuto, jak i Ahrefs – można zauważyć tendencję wzrostową ze zdrowym okresem odreagowania. Jesteśmy przekonani, że nasze działania przełożą się na sukcesywne wzrosty widoczności, ruch organiczny oraz konwersję dla naszego klienta.