Na czym polega marketing 360° i czy może być skuteczniejszy niż jego tradycyjne formy?
Pojęcie marketingu 360 powstało już w połowie lat 90. XX wieku, kiedy zaczęto zauważać, że dla osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów z prowadzonych działań marketingowych konieczne jest łączenie wielu kanałów docierania do odbiorcy. Jego forma ewoluowała i nadal dynamicznie się zmienia. Właściciele firm, którzy chcą osiągać wysokie wyniki marketingowe i sprzedażowe, muszą stale dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia i poszerzać swoje działania o nowe kanały do prowadzenia zintegrowanej komunikacji marketingowej.
Wśród głównych różnic pomiędzy marketingiem 360 a jego tradycyjną formą na pewno można wyróżnić kilka najważniejszych:
- W przypadku promocji tradycyjnej cele są nastawione raczej na krótkoterminowe działanie, głównie informacyjne i perswazyjne. Z kolei w przypadku marketingu 360 celem jest budowanie długofalowych relacji z odbiorcami i dbanie o nich, aby czuli się częścią marki.
- Tradycyjna forma reklamy ma za zadanie docierać do jak największej liczby osób, bez zdefiniowanej konkretnej grupy docelowej. Wykorzystuje media masowe, aby szerzyć świadomość o marce, zdobywać szybkie, lecz zwykle nietrwałe rezultaty. Reklama 360 skupia się na wybieraniu takich kanałów komunikacji, aby tworzyły one spójną całość i docierały do zdefiniowanej grupy odbiorców. Nakłady finansowe są tu inwestycją, która ma na celu osiąganie dalekosiężnych rezultatów, a nie stricte kosztem.
- Tradycyjna forma reklamy ma trafić do jak największej liczby osób, więc przekaz nadawany jest w formie konkretnych komunikatów – czy to przedstawienia oferty sklepu, czy zaprezentowania usług. W marketingu 360 skupia się na odbiorcy i jego potrzebach. Kluczowe w tym przypadku jest poznanie swojej grupy docelowej i kierowanie swoich działań tak, aby odpowiadać na jej potrzeby i wpasować się w jej zachowania.
- Ze względu na swój charakter tradycyjna reklama ma przynieść szybkie rezultaty. W tym celu wykorzystuje się jeden masowy kanał komunikowania się z docelowym klientem. Może to być reklama w radiu, telewizji, baner przy drodze czy wpis w lokalnej gazecie. Marketing 360 skupia się na prowadzeniu działań promocyjnych opartych na wielu kanałach jednocześnie. Poznając swoją grupę docelową, poznaje się także ich zachowania i na tej podstawie dobiera się miejsca do komunikowania się z potencjalnymi odbiorcami, aby tworzyło to spójną całość. Jednocześnie może być to baner przy drodze, video marketing na YouTube, social media marketing na Facebooku i Instagramie, a także działania SEO i SEM prowadzone w wyszukiwarce.
Marketing holistyczny z założenia jest następstwem tradycyjnego marketingu, więc w każdym przypadku będzie on bardziej efektywny. W obecnych czasach ślepoty banerowej ciężko jest docierać do klientów, opierając swoją strategię promocji tylko na jednym kanale komunikacji. Odbiorcy oczekują przekazu niosącego ze sobą jakąś wartość dodaną, która będzie odpowiadać na ich potrzeby i rozwiązywać ich problemy. Bardzo dobrze w tym przypadku sprawdzi się marketing szeptany, który jest jedną z najskuteczniejszych form marketingu w sieci. Jego zadaniem jest przedstawianie produktów czy usług językiem korzyści, tak aby użytkownicy chętnie o nim dyskutowali i polecali sobie nawzajem.
Spójność komunikacji i szeroki zasięg, czyli główne korzyści z wdrożenia planu marketingowego 360
Głównym założeniem komunikacji 360 jest spójność pomiędzy wszystkimi prowadzonymi działaniami marketingowymi. Ustalanie efektywnej strategii powinno opierać się na założeniach rozszerzonego marketingu mix, czyli angażować wszystkie elementy, które oddziałują na rynek. Model ten zwraca uwagę na:
- produkt (asortyment sklepu lub oferowane usługi),
- cenę (politykę cenową, warunki płatności i rabaty),
- miejsce (kanały dystrybucji i rozwiązania logistyczne),
- promocję (reklama, public relations),
- ludzi (obsługa sklepu i klienci),
- proces (przebieg zakupu od wzbudzenia zainteresowania u klienta aż do obsługi posprzedażowej),
- świadectwa materialne (identyfikacja wizualna),
- przyjemność (wartość dodana do zakupu).
Aby w pełni wykorzystać możliwości marketingu mix konieczne jest zastosowanie marketingu 360 podczas formułowania strategii. Pozwala to na wykorzystanie wielu kanałów komunikacji, aby osiągać zamierzone cele. Muszą wpasowywać się one w wizję, misję i główne założenia strategiczne firmy. Konieczne jest także rozpoznanie wszystkich miejsc, gdzie następuje styczność pomiędzy klientem a przedsiębiorstwem i oferowanymi przez niego produktami czy usługami. Nieodłącznym elementem sukcesu jest całościowe zarządzanie wszystkimi kanałami komunikacji i ustalanie działań tak, aby były one ze sobą spójne i tworzyły jedną całość.
Korzystanie z wielu kanałów komunikacji jednocześnie ma na celu przede wszystkim budowanie trwałych relacji z klientami i sprawienie, że będą czuć się oni ważną częścią marki. Osiąganie wysokich zasięgów poprzez swoje działania jest w teorii jedynie skutkiem ubocznym, ale świadczy o skuteczności podejmowanych działań i realizuje cele sprzedażowe, co oczywiście stanowi najważniejszy aspekt funkcjonowania każdej firmy.
Jakie kanały wykorzystywane są w marketingu i reklamie 360?
Marketing 360 ze względu na swoją specyfikę wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji treści. Działania mogą być prowadzone jednocześnie online i offline. Podejście to nie zakłada jednak korzystania ze wszystkich dostępnych możliwości – skupia się na zachowaniu synergii i odpowiednim doborze narzędzi, tak aby były skierowane bezpośrednio do potencjalnej grupy odbiorców.
Po dokładnym przeanalizowaniu grupy docelowej możesz zacząć tworzyć skuteczną zintegrowaną komunikację, mając do dyspozycji wiele miejsc do prowadzenia kampanii 360:
- media masowe, takie jak reklama w telewizji, radiu, gazecie, plakaty, billboardy,
- działania BTL, czyli takie, które mają za zadanie dotrzeć do indywidualnego odbiorcy – e-mail marketing, gadżety reklamowe, ulotki, wizytówki,
- marketing bezpośredni – prezentacje produktowe, telemarketing,
- event marketing – organizowanie wydarzeń promujących firmę i przedstawiających oferowane produkty czy usługi,
- digital marketing 360, czyli wszelkie działania prowadzone w internecie – media społecznościowe, marketing w wyszukiwarkach, strony internetowe, reklamy internetowe, marketing wirusowy, inbound marketing.
Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dobór odpowiednich środków przekazu. Odpowiednia analiza da pogląd na to, gdzie znajduje się Twoja grupa odbiorcza, czym się charakteryzuje i jakie ma zainteresowania. Tworząc obraz persony, możesz rozpocząć weryfikację kanałów dystrybucji i wybrać te, które będą najlepsze dla Twojego biznesu. Pamiętaj, że nie liczy się ilość, a jakość. Niekoniecznie zawsze dobrym wyborem okazuje się tworzenie treści jednocześnie na Facebooka, Tik-Toka i Instagrama – o wiele skuteczniejsza może okazać się reklama w radiu, rozdawanie ulotek i materiałów reklamowych czy stworzenie strony internetowej i jej pozycjonowanie. Wszystko zależy od specyfikacji branży i biznesu.
Planowanie kampanii 360° – co wchodzi w zakres działań?
Planowanie kompleksowej strategii niejednokrotnie okazuje się jednym z najtrudniejszych kroków w budowaniu marketing planu 360, a wiele firm na tym etapie popełnia liczne błędy. Aby osiągnąć sukces i stworzyć efektywny plan marketingowy, musisz pamiętać o kilku zasadach:
- Ustal cele, które będą oparte na metodzie SMART (mają być konkretne, mierzalne, osiągalne, realne i ograniczone w ramach czasowych).
- Określ konkretną grupę docelową i stwórz personę – odpowiednie jej zdefiniowanie pozwala na dostosowanie wszelkich działań marketingowych tak, aby swoim przekazem trafiały w potrzeby odbiorców. Zwróć uwagę m.in. na ich wiek, płeć, wykształcenie, zainteresowania, lokalizację, wykorzystywane urządzenia. Dokładna analiza da Ci pełny pogląd na to, kim są Twoi odbiorcy, co robią w wolnym czasie i gdzie będą szukać Twojej firmy.
- Przeanalizuj ścieżkę zakupową, która jest odzwierciedleniem tego, jak Twoi potencjalni odbiorcy podejmują decyzje. Twórz jasne przekazy, aby zwiększyć świadomość marki, a następnie odpowiednią komunikacją wpływaj na wybory podejmowane przez Twoich odbiorców.
- Wybierz odpowiednie kanały komunikacji, które będą tworzyć jedną całość. W wyborze uwzględnij wcześniej przeprowadzoną analizę odbiorcy oraz trendy, które obecnie panują na rynku.
- Twórz jasne przekazy i angażujące treści, aby zaoferować swojej grupie docelowej jakąś wartość – oprócz zwykłej reklamy powinna dostać od Ciebie np. konkretną wiedzę. Starannie obmyślony content plan pomoże Ci zbudować lojalną grupę odbiorców, zwiększyć świadomość marki oraz pozytywnie wpłynąć na jej autorytet.
- Planuj działania w perspektywie długofalowej, ale skup się także na celach krótkoterminowych. Możesz wykorzystać w tym celu reklamy PPC, które dają bardzo szybkie, wymierne rezultaty. Prowadząc konto firmowe w social mediach, warto przeznaczyć część budżetu na uruchomienie płatnych reklam, a także skorzystać z możliwości, jakie dają Google Ads (np. kampanie produktowe lub Performance Max).
Zasad, które obowiązują podczas ustalania skutecznej strategii marketingowej 360, można wymienić wiele. Najważniejsze jest to, aby połączyć je w kompleksowy, holistyczny plan działania – tylko wtedy jesteś w stanie budować efektywne przekazy i finalnie zwiększać konwersje oraz sprzedaż swoich produktów i usług. Wiele firm decyduje się na outsourcing tych działań i zleca je profesjonalnym agencjom 360.
Czym zajmuje się agencja 360?
Rolą agencji 360 jest pomoc przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na holistyczne podejście do marketingu, w budowaniu skutecznych kampanii reklamowych. Agencja tego typu zajmuje się kompleksowym wsparciem w obsłudze wielu kanałów docierania do odbiorcy. Zazwyczaj zatrudnia specjalistów z wielu dziedzin, którzy finalnie dostarczają klientowi całościową strategię i realizują ją zgodnie z ustalonymi założeniami. Dzięki temu właściciele firm mogą zaoszczędzić czas niezbędny do kontrolowania wielu odrębnych podwykonawców, jednocześnie mając pewność, że prowadzone działania są przemyślane, spójne i efektywne.
Synergia SEO i PPC w strategii marketingowej 360° – klucz do zwiększenia widoczności online
Działania SEO i PPC są bardzo ważnym elementem strategii marketingowej 360. Ich połączenie może okazać się niezwykle efektywne, ponieważ realizują dwa różne założenia. Pierwsze z nich jest działaniem długofalowym, w którym niezbędne jest ciągłe analizowanie, wprowadzanie zmian i optymalizacji, aby osiągać jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Z kolei kampania PPC ma za zadanie działać natychmiastowo i nie wymaga tak dużych nakładów pracy, np. nad strukturą samej strony.
Ich wspólną cechą jest opieranie działań na słowach kluczowych, dążąc do ich pozyskania w sposób organiczny lub płatny. Testując różne warianty podczas kampanii PPC, otrzymasz obraz tego, w którą stronę powinieneś kierować swoje działania SEO. Przy odpowiednio prowadzonych działaniach Twoja strona może wyświetlać się jednocześnie w okienku z płatnymi reklamami i organicznych wynikach, co zwiększa Twoją ekspozycję na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania.
Prowadzenie efektywnych kampanii Google Ads równolegle z działaniami SEO może przynieść Twojej firmie wiele pożytku. Przede wszystkim lepsza widoczność w SERP wiąże się z większymi zyskami. Ale to nie wszystko – im więcej osób będzie odwiedzać Twoją stronę, tym większy zyskasz obszar do badań nad Twoją grupą docelową i ich zainteresowań, co możesz później wykorzystać w innych elementach strategii marketingu 360.