Przekierowanie 302

Przekierowanie 302, to jedno z najczęściej używanych rodzajów przekierowania, zwraca status odpowiedzi HTTP 302. Informuje przeglądarkę i roboty indeksujące, że strona została tymczasowo przeniesiona do innej lokalizacji. 

Ostatnia aktualizacja: 20-09-2024
Spis treści

Czym w ogóle jest przekierowanie (nie tylko 302) i kiedy je stosować

Przekierowanie stosuje się, gdy content, został przeniesiony z jednej lokalizacji do drugiej, żeby na przykład użytkownik nie natrafił na błąd 404. To dzięki poprawnej implementacji przekierowania użytkownicy i wyszukiwarki znajdą nowe adresy URL, pod którymi będzie znajdował się Twój content.

 

Na co pozwala przekierowanie 302

Crawlery widząc status HTTP przekierowania 302 zakładają, że powinny przekazać część link authority ze strony z której prowadzi przekierowanie na stronę wskazywana przez “trzysta dwójkę”. Jednocześnie stosując 302 nie informujesz robotów indeksujących, że powinny usunąć starą wersję strony z indeksu (przekierowanie jest tylko tymczasowe – nie jak w przypadku 301, które warto zastosować w przypadkach, w których wiesz, że strona już nie wróci pod stary adres).

 

Inne tymczasowe przekierowania HTTP

Przekierowanie 302 pozwala na tymczasowe przekierowanie strony. Są również inne tymczasowe przekierowania takie jak na przykład 303 czy 307, nie są one jednak powszechnie stosowane ze względu na to, że odpowiedź wyszukiwarek na zastosowanie 303 czy 307 nie jest równie pewna jak odpowiedzi na 301 czy 302. Z tego powodu, żeby Twoja strona nie ucierpiała na zmianach (z punktu widzenia SEO), w przypadku przekierowania tymczasowego przekierowania, zalecam domyślnie korzystać z 302 (obok 301 najczęściej stosowany rodzaj przekierowania).

 

Na co uważać stosując przekierowanie 302

Kluczową rzeczą do zapamiętania z tej definicji jest to, że 302 jest przekierowaniem tymczasowym! Jeśli wiesz, że przenosisz stronę na stałe, bezpieczniej z punktu widzenia SEO będzie zastosować przekierowanie 301 (permanentne).

 

Jak masowo sprawdzić statusy odpowiedzi HTTP

Jedną ze sprawdzonych metod na masowe sprawdzenie tego, jaki status HTTP zwracają podstrony na witrynie jest użycie narzędzia Screaming Frog (licencja jest płatna, ale wersja darmowa może być wystarczająca – pod warunkiem, że nie potrzebujesz przeskanować więcej niż 500 adresów URL). Wybierając w narzędziu zakładkę Response Codes możesz wyciągnąć wszystkie zeskanowane adresy URL zwracające statusy HTTP 3xx (przekierowania).

Grafika pokazująca gdzie znaleźć przekierowania (302 i inne) w narzędziu Screaming Frog.

Przekierowanie 302 – najczęściej zadawane pytania

Kiedy stosować przekierowanie 302?

Przekierowanie 302 stosuje się, kiedy celem jest przekierowanie odwiedzających witrynę na inny adres (z różnych powodów). Co ważne - przekierowanie 302 sprawdza się tylko w krótkim okresie czasu. Jeśli wiesz, że przenosisz adres na stałe, to lepiej zastosuj przekierowanie 301.

Czy zastosowanie przekierowania 302 wpływa na ranking Google?

Tak, zastosowanie przekierowania 302 jest z reguły dobrym rozwiązaniem, kiedy nie można zastosować przekierowania 301.

Autorzy
  • Wojciech Trojak

    SEO Project Specialist. Absolwent SGH i WSKZ, obecnie edukuje się na studiach magisterskich na WSB-NLU, gdzie zgłębia analizę danych. Profesjonalista z chęcią ciągłego rozwoju. Doskonale radzi sobie z raportowaniem, SEO oraz marketingiem PPC. Miłośnik książek i audiobooków. Po godzinach preferuje aktywny wypoczynek – narty zimą, rower latem.

Wymieńmy się doświadczeniami
Opowiedz nam o potrzebach twojej firmy, a my z pasją zajmiemy się ich wdrożeniem.

Bartosz Kastelik
Global Chief Sales Officer

Jesteśmy częścią grupy