Domena

Domena – ciąg znaków określający zakres autonomii administracyjnej, uprawnień lub kontroli w ramach DNS.

Ostatnia aktualizacja: 16-08-2024
Spis treści

Nazwy domen są używane do identyfikacji usług świadczonych w Internecie, takich jak: strona www, e-mail, serwer FTP i inne. Stosowane w różnych kontekstach sieciowych, nazewnictwa, specyficznego adresowania, identyfikują domenę sieciową lub IP (od których są łatwiejsze w zapamiętaniu). Nazwa domeny składa się przynajmniej z jednego elementu, umieszczonego wg ściśle określonych zasad w ramach DNS. Każda nazwa zarejestrowana w DNS jest nazwą domeny.

 

Rodzaje domen

Domena internetowa składa się z nazwy domeny (SEMHOUSE) oraz rozszerzenia (w tym przypadku .com). To ostatnie jest odgórnie przyznawane i jest elementem DNS – subdomeną. Zestaw nazw domen pierwszego poziomu jest najwyżej w strukturze – to tzw. TLD (top-level domain). Powyżej tego nie istnieją żadne inne domeny. TLD jest bezpośrednio zarządzana przez IANA i ICANN (zob. hasło DNS). W obrębie TLD możemy wymienić:

krajowe domeny najwyższego poziomu (tzw. ccTLD, czyli country code top-level domain): dwuliterowe zarezerwowane dla państwa lub terytorium zależnego. W przypadku Polski jest to oczywiście „.pl”. Należy jednak zwrócić uwagę na domeny ccTLD, które są używane w innym kontekście (.tv jako Tuvalu, ale także dla stron telewizyjnych lub .fm jako Mikronezja, ale również jako strony związane z radiofonią internetową),

funkcjonalne (gTLD, czyli generic TLD): wskazują na temat lub branże reprezentowane przez stronę internetową. Najstarsze domeny tego typu („domeny ogólnego przeznaczenia”) to: .com, .edu, .gov, .mil, .org). W obrębie domen funkcjonalnych wyróżniamy jeszcze domeny narodowe z rozszerzeniem funkcjonalnym – to tzw. domeny drugiego poziomu, czyli SLD – second-level domain, np. com.pl czy org.pl). Rejestracją nazw domen drugiego (i niższych, w tym regionalnych) poziomu zarządza zwykle rejestrator nazw domen, który publicznie sprzedaje swoje usługi.

Domena poprzedzona jest protokołem „https://” oraz nieobowiązkową subdomeną (np. www, en, sklep, forum itp.). Ta ostatnia jest po prostu adresem internetowym przynależącym do domeny głównej lub domeny wyższego poziomu.

Opisane powyżej elementy składają się na pełną, jednoznaczną nazwę domenową, czyli FQDN (fully qualified domain name). To nazwa domeny określająca dokładną lokalizację w hierarchii DNS bez pominięcia żadnej z części (określa wszystkie poziomy domen, w tym domenę najwyższego poziomu i strefę główną). Poszczególne jej części, czyli tzw. etykiety oddzielone są kropkami, oznaczającymi początek drzewa DNS. Nie jest rozróżniana wielkość liter, choć nazwy domen najczęściej zapisywane są małymi literami.

 

Domena a SEO

Czy użycie słowa kluczowego w domenie ma wpływ na widoczność naszej strony w Internecie? Tak, chociaż skalę tego zjawiska zmniejszyła znacząco zmiana w Google o nazwie Exact Match Domain Update z 27 września 2012. Sprawiła ona, że domeny typu exact match z treścią niskiej jakości spadły w wynikach wyszukiwania.

 

Domena – najczęściej zadawane pytania

Co to jest domena?

Domena to przyjazna dla użytkownika nazwa, która określa np. rodzaj działalności w Internecie lub rodzaj zasobów. Domena jest unikalna, towarzyszy jej rozszerzenie. Poprzedzona jest protokołem „https://” oraz ewentualnie subdomeną. Kolejne części pełnej nazwy domeny rozdzielane są kropkami.

Jakie są rodzaje domen?

Domenami, które są najwyżej w strukturze określa się tzw. TLD (top-leved domain). Wśród nich można wymienić krajowe domeny najwyższego poziomu (ccTLD) oraz funkcjonalne (gTLD). Poniżej są domeny drugiego (trzeciego i niższych) poziomu.

Autorzy
  • Content SEO Specialist. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Doświadczony redaktor i nauczyciel. Laureat X edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych. Publikował w pismach ogólnopolskich. Zgodnie ze swoim nazwiskiem lubi książki, zgodnie z imieniem – powieści (der Roman). Uwielbia łąki i uważa koty za wyższą formę istnienia.

Wymieńmy się doświadczeniami
Opowiedz nam o potrzebach twojej firmy, a my z pasją zajmiemy się ich wdrożeniem.

Bartosz Kastelik
Global Chief Sales Officer

Jesteśmy częścią grupy