Algorytm

Algorytm to szczegółowo opisana jednoznaczna instrukcja postępowania, która ma doprowadzić do osiągnięcia założonego celu. W XXI wieku algorytmy kojarzą się głównie z informatyką i matematyką. Pamiętaj jednak, że pojęcie to wykracza poza wymienione dziedziny nauki. 

Ostatnia aktualizacja: 18-07-2024
Spis treści

Gdzie stosujemy algorytmy?

Mimo że najpewniej na algorytmy obecnie najczęściej natrafiasz, korzystając z programów komputerowych, to tak naprawdę w każdym przypadku korzystania z gotowej, jednoznacznej instrukcji rozwiązania problemu działasz według algorytmu. Z tego powodu do przykładów wykorzystania algorytmów można zaliczyć znane nam wszystkim działania takie jak:

  • ułożenie klocków dokładnie według instrukcji,
  • przygotowanie obiadu według przepisu,
  • zawiązanie sznurówek,
  • schodzenie po schodach.

Algorytmami posługuje się też na co dzień zdecydowana większość osób zajmujących się IT. Zastosowania w tym przypadku mogą być przeróżne. Oto kilka przykładów:

  • optymalizacja czasu dojazdu do klienta (np. w logistyce),
  • rekomendacje filmów (np. w serwisach streamingowych),
  • analiza zdolności kredytowej (popularne banki udzielające kredytów wspierają się w dużej mierze algorytmami),
  • działanie większości urządzeń elektronicznych (pralka, winda itp.),
  • automatyzacja schematycznych czynności w pracy.

Podsumowując, wszędzie tam, gdzie schemat rozwiązywania problemu jest opisany krok po kroku, mamy do czynienia z algorytmem (postępowania).

 

Korzyści ze stosowania algorytmów

Algorytmy umożliwiają szybsze rozwiązywanie problemów, które napotykasz w codziennym życiu. Dzięki zapisanym już algorytmom często nie musisz wiedzieć, jak wykonać daną czynność – wystarczy, że skorzystasz z algorytmu postępowania lub z komputera, który ma w sobie program używający odpowiedniego algorytmu. W przypadku prostych czynności algorytmy bardzo rzadko się mylą – pod warunkiem, że rzeczywiście są poprawnie zaprojektowane oraz odpowiednio dobrane do napotkanego problemu.

 

Zastosowania algorytmów

 

Algorytm – najczęściej zadawane pytania

Jakie możliwości daje algorytm?

Algorytmy są wszędzie. Zmieniają świat. Ułatwiają życie. W przyszłości można spodziewać się coraz większego zanurzenia w cyfrowym świecie, co najprawdopodobniej będzie równoznaczne z jeszcze częstszym korzystaniem z algorytmów każdego dnia. Ciężko tak naprawdę powiedzieć, gdzie (s)kończą się możliwości algorytmów.
Do niedawna algorytm był zapisanym, często bardzo złożonym procesem, w razie potrzeby „ręcznie” edytowanym przez człowieka. Dzisiaj mamy jednak do czynienia np. z algorytmami uczącymi się, na których opiera się sztuczna inteligencja, i prawdopodobnie nawet najlepsi eksperci nie mogą z dużą pewnością powiedzieć, jakie możliwości otworzą przed nami nadchodzące zmiany.
Na dziś dzień dzięki mocy obliczeniowej komputerów jedną z najważniejszych funkcjonalności algorytmów jest automatyzacja powtarzalnych procesów, co pozwala ludziom zająć się innymi zadaniami.

Jak dobrze zastosować algorytm?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i warto o tym wiedzieć. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć, zgłębiając algorytmikę.
Pamiętaj o tym, że algorytm jest procesem. Z tego powodu już przed jego implementacją (np. w wybranym przez siebie języku programowania: Java, Python czy C++) warto ten proces zmapować, np. w programie ADONIS. Przy pisaniu kodu należy dbać o jego dokumentację, a przy mapowaniu procesów o estetykę – ułatwi to pracę Tobie i innym.

Autorzy
  • SEO Project Specialist. Absolwent SGH i WSKZ, obecnie edukuje się na studiach magisterskich na WSB-NLU, gdzie zgłębia analizę danych. Profesjonalista z chęcią ciągłego rozwoju. Doskonale radzi sobie z raportowaniem, SEO oraz marketingiem PPC. Miłośnik książek i audiobooków. Po godzinach preferuje aktywny wypoczynek – narty zimą, rower latem.

Wymieńmy się doświadczeniami
Opowiedz nam o potrzebach twojej firmy, a my z pasją zajmiemy się ich wdrożeniem.

Bartosz Kastelik
Global Chief Sales Officer

Jesteśmy częścią grupy