Charakterystyka algorytmu Pingwin
Opisywana aktualizacja nie była stricte językową (w przeciwieństwie do poprzedzającej Pandy, karzącej strony niskiej jakości: spamowe ze sztucznie generowanymi treściami). Wpływ Pingwina w poszczególnych językach różnił się jednak ze względu na ilość spamu. I tak 24 kwietnia 2012 roku Google informował, że zmiana dotyczyła ok. 3% zapytań w językach angielskim i niemieckim (wcześniejsza, „językowa” Panda wpływała na ok. 12% zapytań), ale w języku polskim dotyczyła… 5% zapytań.
Na czym skupiała się aktualizacja z pingwinem w nazwie? Przede wszystkim eliminowała tzw. black hat link building, opierający się na kupowaniu linków (objawiającym się m.in. gwałtownym ich przyrostem), farmach linków, automatycznych linkach i PBN-ach. Wśród „podejrzanych elementów” były także anchory linków zewnętrznych zbudowane na słowach o dopasowaniu ścisłym (exact match). Algorytm w przypadku problematycznego linkowania nakładał karę na podstrony lub całą witrynę.
Jak uniknąć kary algorytmu Pingwin? Wskazane działania
Aktualizacja Pingwin dotyczy linków, należy więc wdrożyć działania usuwające szkodliwe przekierowania:
- rezygnacja ze spamerskich technik pozyskiwania linków,
- poprawienie profilu linków (mniejszy udział exact match),
- usunięcie lub zgłoszenie szkodliwych linków do Disavow Tool w Google Search Console.
Kolejne aktualizacje Pingwin Google
Historia Pingwina jako aktualizacji Google rozpięta jest na 4 lata i jego kolejne wersje:
- dwie w 2012 (wpływające odpowiednio na 0,1% i 0,3% wyszukiwań),
- dwie w 2013 (2,3% i 1% wyszukiwań),
- jedna w 2014 (1% wyszukiwań).
Z perspektywy czasu najważniejszą zmianą dotyczącą samego algorytmu była ta z września 2016, kiedy Pingwin stał się częścią podstawowych algorytmów Google (wtedy było to ponad 200 unikatowych wskazówek). Od tego momentu działa on w czasie rzeczywistym (po zeskanowaniu i zaindeksowaniu stron) i w bardziej szczegółowy sposób – by zacytować firmę z Mountain View: „ogranicza on znaczenie spamu przez regulowanie rankingiem strony na podstawie sygnałów związanych ze spamem, zamiast modyfikowania rankingu całej witryny”. Wytyczne dla twórców są więc jasne: tworzenie stron wysokiej jakości, pozbawionych nadreprezentacji słów kluczowych i schematów linków – preferowany jest urozmaicony profil linków, prowadzących z zaufanych źródeł o podobnej tematyce. Content is King.
Aktualizacja Pingwin Google – najczęściej zadawane pytania
Co oznacza pingwin w SEO?
Google Pingwin to algorytm analizujący linki przychodzące do domeny.
Jak działa algorytm Panda?
Panda – poprzedzająca aktualizację Pingwin – ocenia stronę pod względem oryginalności i użyteczności treści. Pingwin skupia się z kolei na (szkodliwym) linkowaniu do domeny.