One-page

One-page lub single-page to witryna internetowa, która składa się wyłącznie ze strony głównej i nie zawiera żadnych podstron. Jest to rozwiązanie wygodne dla użytkowników, którzy w jednym miejscu znajdą wszystkie potrzebne informacje, i administratora, bo taką stroną łatwo zarządzać, a do tego doskonale sprawdza się w kampaniach Google Ads. W zakresie pozycjonowania one-page ma jednak swoje ograniczenia.

Ostatnia aktualizacja: 16-10-2024
Spis treści

One-page – co to jest i kiedy się sprawdzi?

Witryna jednostronicowa, w całości znajduje się pod jednym adresem URL. Wszystkie zawarte na niej treści muszą się zmieścić w ramach pojedynczej przewijanej strony głównej. One-page z reguły realizuje jakiś konkretny cel i jest traktowany jako wirtualna wizytówka małej firmy, freelancera, wydarzenia, kampanii czy akcji.

Co może znaleźć się na stronie typu one-page?

  • Zaproszenie na event (z możliwością rejestracji).
  • Informacje o kampanii reklamowej, społecznej itd.
  • Wizytówka i krótka oferta niewielkiej firmy.
  • Prezentacja wybranego produktu czy usługi.
  • Portfolio twórcy.
  • Wirtualne CV.

Single-page jest przejrzysty i wygodny w użytkowaniu, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Dzięki swojej zwięzłości i banalnie prostej nawigacji często daje lepszą konwersję, dlatego jest to świetne rozwiązanie pod kątem Google Ads. Dla właściciela ma też taką zaletę, że jego przygotowanie i utrzymywanie nie kosztuje zbyt wiele, można więc zaznaczyć swoją obecność w internecie bez ponoszenia znaczących kosztów.

 

Projektowanie stron typu single-page – dobre praktyki

Aby one-page spełniał swoje zadanie – czy jest to zachęta do rejestracji na szkolenie, czy do kontaktu z daną firmą – musi być starannie zaprojektowany. Przede wszystkim należy tu zadbać o jakość i odpowiedni układ contentu. Warto stosować CTA i skupić się na słowach kluczowych o największym potencjale. Treść powinna być przejrzysta i podana w atrakcyjny sposób, a najważniejsze informacje trzeba zamieścić od razu na górze strony. Dobrą praktyką jest podzielenie strony na sekcje, co zwiększy jej czytelność i dla użytkowników, i dla robotów Google.

W single-page bardzo liczą się aspekty wizualne – kolorystyka i kreatywny, dynamiczny projekt. Nie należy jednak zapominać o kwestiach technicznych, przede wszystkim szybkości ładowania i responsywności.

 

One-page – najczęściej zadawane pytania

Czym różni się one-page od landing page?

Landing page, czyli strona docelowa, często ma podobny układ jak one-page i tak jak ona spełnia jeden konkretny cel. Różnią się tym, że strona typu single-page jest pojedynczym adresem URL, nie stanowi części żadnej większej witryny, a landing page jest podstroną w ramach jakiegoś serwisu.

Czy pozycjonowanie stron one-page jest trudniejsze niż multi page?

Tak, działania SEO dla witryn jednostronicowych mogą być utrudnione. Ze względu na znacznie mniejszą ilość treści, jakie da się umieścić na one-page, można ją pozycjonować na mniejszą liczbę słów kluczowych (dlatego trzeba je dobierać z rozmysłem). Do dyspozycji mamy tylko jeden title i jeden meta description. Jeśli strona jest dynamiczna i długo się scrolluje, Google i inne wyszukiwarki mogą mieć problemy z jej całościową indeksacją. Ponadto w przypadku one-pagera w porównaniu ze stronami o głębokiej strukturze znacznie ograniczone są możliwości linkowania zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Autorzy
  • Senior Content SEO Specialist. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim, redaktorka i korektorka. Wcześniej związana z branżą wydawniczą, obecnie zajmuje się content marketingiem. Interesuje się sztuczną inteligencją i LLM. Lubi książki, podcasty i swojego psa.

Wymieńmy się doświadczeniami
Opowiedz nam o potrzebach twojej firmy, a my z pasją zajmiemy się ich wdrożeniem.

Bartosz Kastelik
Global Chief Sales Officer

Jesteśmy częścią grupy