Bazowe rodzaje migracji
Migracja, czyli przeniesienie strony. W rozumieniu Google może mieć dwojaki rodzaj. Migracja może dotyczyć zmian nie dotyczących struktury adresów URL (np. zmiana dostawcy hostingu) lub może dotyczyć zmian w adresach URL takich jak na przykład:
- Zmiana z HTTP na HTTPS;
- Zmiana nazwy domeny;
- Zmiana ścieżek w adresach URL
Migracja – co musisz wiedzieć przed jej rozpoczęciem
Każda zmiana o kalibrze migracji może wywołać drastyczne zmiany w sposobie rozumienia witryny przez roboty indeksujące. Migracja wykonana bez należytej uwagi/wiedzy może w poważny sposób wpłynąć na ruch organiczny prowadzący do stron internetowych. Google informuje o tym jak dokonywać migracji w swoich wytycznych i warto z ich wytycznych korzystać, ponieważ błędy podczas tak złożonego procesu mogą być niejednokrotnie bardzo bolesne.
Migracja – z czego wynika jej złożoność i do czego dążyć
Dokonując migracji contenu warto skupić się na dostępności stron dla użytkowników i crawlerów. Crawlery oraz użytkownicy będą próbowali odwiedzić stronę pod starym adresem (np. staryURL1) – ważne żeby natrafili wtedy na content, na który natrafić powinni (znajdujący się obecnie pod nowym adresem: nowyURL1).
Kolejną wyjątkowo istotną z punktu widzenia SEO kwestią jest doprowadzenie do zminimalizowania utraty wartości linków prowadzących do danej strony. W tym celu warto zainteresować się tym jak prawidłowo zastosować przekierowania 301 oraz 302, które są w stanie przekazać większość wartości linków prowadzących do strony (jeśli content będzie przeniesiony na stałe najlepiej zastosować przekierowanie 301).
Wady migracji
Prawdopodobnie największą wadą wynikającą (nawet w pełni poprawnie dokonanej) migracji jest fakt, że nie możesz spodziewać się natychmiastowej adaptacji wyszukiwarek do zmian dokonanych na witrynie. Na to jak długo będzie trwało odzyskiwanie widoczności organicznej Twojej strony po migracji ma wpływ szereg czynników takich jak:
- Wielkość i złożoność witryny (im wyższy poziom złożoności, tym dłużej silnikom wyszukiwarek zajmie zrozumienie dokonanych zmian);
- Złożoność dokonanych zmian – im bardziej zmiany w ramach migracji będą skomplikowane, tym dłużej zajmie ich pełne zrozumienie.
Co możesz zrobić, aby zniwelować wady związane z migracją
Nawet zakładając, że sama migracja została przez Ciebie dokonana w całkowicie prawidłowy sposób, nadal możesz działać w celu odzyskiwania widoczności. Pomóc powinny Ci pozyskiwanie nowych linków, które będą wskazywały na nowe adresy URL bądź na przykład praca nad tym, żeby stare linki prowadziły do nowych adresów URL zamiast do starych. Warto też wiedzieć o tym, że strony o wyższym poziomie autorytetu (w rozumieniu wyszukiwarek) szybciej odzyskują popularność. Pewne trudy związane z migracją są jednak nieodłączne, z tego powodu czasami lepiej nie migrować całej witryny na raz. Czasami lepiej podzielić migrację na kilka faz (zwłaszcza jeśli ruch organiczny jest jednym z Twoich głównych źródeł dochodu)
Migracja – najczęściej zadawane pytania
Ile trwa odzyskiwanie widoczności po prawidłowo przeprowadzonej migracji?
Zakładając, że wszystko zostało wykonane poprawnie odzyskiwanie widoczności nie powinno trwać dłużej niż 2-3 miesiące (chyba, że mówimy o ogromnych witrynach z milionami podstron).
Jaki jest główny cel stawiany SEO podczas migracji contentu?
Najważniejsze z punktu widzenia SEO jest zminimalizowanie spadku ruchu organicznego i zadbanie o brak utraty wartości linków przychodzących.