Linki nofollow – w jakich sytuacjach z nich korzystać?
Linki nofollow nie przekazują stronie docelowej mocy i ich znaczenie w SEO jest nieporównywalnie mniejsze niż linków dofollow. Atrybut nofollow w niektórych okolicznościach pozostaje jednak przydatny. Kiedy warto go używać?
- Ochrona przed spamem – często możemy spotkać się z sytuacją, gdy linki w komentarzach, wpisach na forach czy opiniach użytkowników mają ustawiony domyślnie atrybut nofollow lub UGC. Dzięki temu witryny te nie mogą zostać wykorzystane do podbijania pozycji innych, często podejrzanych stron.
- Zarządzanie linkami wychodzącymi – właściciel lub administrator strony może decydować, które z linkowanych witryn chce polecać (np. dlatego, że są słabej jakości albo stanowią konkurencję). Jeśli link niesie jakąś wartość informacyjną, może pozostać aktywny, ale atrybut nofollow wstrzyma przekazywanie mocy do strony docelowej.
- Dywersyfikacja profilu linków – algorytmy Google podejrzliwie traktują witryny, których backlinki są do siebie zbyt podobne, i mogą uznać, że takie odnośniki zostały pozyskane w sposób naruszający regulamin. W takiej sytuacji zamiast spodziewanych korzyści można nawet otrzymać karę. Dlatego budując profil linków, warto zadbać, by był on naturalny, a to oznacza, że powinien zawierać pewien odsetek linków nofollow.
Jak dodać atrybut nofollow?
Atrybut rel nofollow jest umieszczany w kodzie HTML strony. Link nofollow prezentuje się w następujący sposób:
<a href=”https://nazwa-domeny.pl/” rel=”nofollow”>anchor</a>
Tak samo dodaje się do linków inne atrybuty rekomendowane przez Google, jak UGC czy sponsored. Linki dofollow z kolei nie potrzebują żadnych „dodatków”.
Nofollow – najczęściej zadawane pytania
Jak sprawdzić, czy link jest nofollow?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie atrybutu linka jest przejrzenie kodu strony. Kliknij w link prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Zbadaj lub wyświetl źródło strony, używając skrótu klawiszowego Ctrl+U. Możesz też zainstalować w przeglądarce specjalne rozszerzenie (np. LinkParser, Strike Out Nofollow Links), które po uruchomieniu wyróżni wszystkie linki nofollow umieszczone w przeglądanej witrynie.
Czy warto używać linków nofollow w SEO?
Jak najbardziej! Linki nofollow, choć nie przekazują link juice, wciąż mogą kierować ruch do Twojej witryny. Pomagają też zachować naturalny, zróżnicowany profil linków, który jest pozytywnie oceniany przez algorytmy wyszukiwarek w procesie rankowania.