Pojęcie subdomeny najlepiej wytłumaczyć na następującym przykładzie. Adres forum.gazeta.pl jest częścią domeny gazeta.pl. Subdomena oddzielona jest od domeny głównej kropką. W podanym przykładzie jest to forum, ale subdomeną mogą być także blog, poczta, działy firmy, tzw. landing page, sklep i wiele innych – wszystko to oczywiście zależy od specyfiki działalności, do której odnosi się witryna. Subdomen, jak widać, używa się najczęściej do rozgraniczenia różnych części danego serwisu lub jego serwerów. Warto pamiętać, że popularne www. jest również subdomeną, co może oznaczać, że ta sama strona poprzedzona www i bez tej subdomeny może odnosić się do innych adresów. Inną popularną subdomeną jest ftp, które może zawierać logi i katalogi stron internetowych. W przeszłości popularna była subdomena m, dopasowująca witrynę do urządzeń mobilnych
DNS jako drzewo
Subdomena to zawsze domena będąca częścią większej domeny (głównej). Zgodnie z RFC 1034: „domena jest subdomeną innej domeny, jeśli zawiera się w tej domenie”. Nazwa domeny, która nie zawiera żadnych subdomen, nazywana jest domeną główną. Każda etykieta subdomeny może zawierać maksymalnie 63 znaki w ramach 256 znaków dla całości. Struktura DNS pozwala na 127 poziomów zagnieżdżenia. Większość rejestrów domen przydziela jedynie dwupoziomową nazwę domeny. Niezależne uwierzytelnianie dla każdej subdomeny zapewnia kontrolę dostępu do różnych poziomów domeny. Niektóre witryny internetowe korzystają z różnych subdomen, aby wskazywać różne klastry serwerów.
Subdomeny a katalogi
Subdomeny różnią się wyraźnie od katalogów, choć pozornie mogą wydawać się tożsame. Katalogi to fizyczne foldery na rzeczywistym komputerze/serwerze. Subdomeny to, zgodnie z definicją podaną powyżej, część adresu URL. URL ów można przekierować do dowolnego pliku lub folderu na serwerze.
Subdomeny a SEO
Subdomeny traktowane są jak samodzielne strony internetowe. Wiąże się z tym indywidualny autorytet, profil linkowania oraz historia. Jak subdomeny wpływają na SEO?
Poprawienie wygody korzystania on-site. Utworzenie wyspecjalizowanej subdomeny może ulepszyć nawigację po witrynie, usprawnić hierarchię i wpłynąć na lepszą widzialność, jeśli chodzi o słowa kluczowe. Warto pamiętać, że trudności w poruszaniu się na stronie to jeden z najczęstszych problemów zgłaszanych przez użytkowników. Subdomeny mogą wpłynąć na dłuższy czas przebywania na Twojej witrynie – im dłużej użytkownik spędzi czasu na danej (sub)domenie, tym lepiej dla ogólnego SEO strony głównej.
Dopasowanie do rynków krajowych. Specjalistyczne subdomeny idealnie zagospodarowują krajową dywersyfikację, dzięki czemu można lepiej dopasować swój content.
Umieszczanie słów kluczowych w adresie URL subdomeny. Domena główna nie zawsze pozwala na taką operację, subdomena stanowi więc tu cenne wsparcie.
Zwiększenie autorytetu na rynkach niszowych. Nisza to nowy mainstream. Subdomena pozwala na dotarcie do bardzo konkretnych odbiorców, których z jakichś względów pomija strona główna.
Zwiększenie autorytetu domeny głównej. Mimo iż we wstępie stwierdziliśmy, że subdomeny traktowane są przez wyszukiwarki jako odrębne strony, mogą one oczywiście pozytywnie wpłynąć na ranking domeny głównej.
Optymalizacja subdomeny pod kątem urządzeń mobilnych, traktowanych priorytetowo przez Google.
„Opłacalność” subdomeny
Ważna i oczywista uwaga na koniec. Subdomeny mają (częściowo) samodzielny status, ale na pewno nie finansowy… Warto opłacać domenę główną – także z myślą o jej subdomenach. Wygaśnięcie dostępu do domeny głównej pociąga za sobą wygaśnięcie wszystkich subdomen.
Subdomena – najczęściej zadawane pytania
Co to znaczy subdomena?
Subdomena to część domeny głównej, oddzielona od niej kropką.
Jak utworzyć subdomenę?
Najczęściej wystarczy kliknąć Zarządzanie klientami>Zarządzanie subdomenami, a następnie: Dodaj subdomenę z określeniem jej nazwy (przed nazwą domeny głównej). Operację wieńczy komenda: Dodaj subdomenę.