URL Rating a Domain Rating
URL Rating mierzy się w logarytmicznej skali od 0 do 100, gdzie pierwsza wartość jest najsłabsza, a ostatnia – najmocniejsza. Skala logarytmiczna może być, zgodnie z właściwościami logarytmu, używana wyłącznie do wielkości dodatnich. Wzrost logarytmiczny zwalnia, co w przypadku URL Rating oznacza, iż znacznie prościej jest przejść ze wskazania 20 na 30, niż z 70 na 80. Przy obliczaniu oceny adresu URL bierze się pod uwagę wewnętrzne, jak i zewnętrzne linki zwrotne, choć w samym procesie oceny nie są one równoważne. Tylko linki dofollow przechodzą przez UR. Powody są oczywiste: linki te należą do indeksowanych, pomagają odkrywać robotom wyszukiwarek więcej naszych treści, przekazują wartość linku do strony docelowej, co jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych Google. Jak opisuje to firma Ahrefs, UR ma pozytywną korelację z rankingami Google, choć oczywiście nie jest oficjalnym czynnikiem rankingowym. Przypomina pod tym względem PageRank, należący do Uniwersytetu Stanforda, ale opatentowany przez Google (podstawowe założenia PageRank: liczenie linków pomiędzy stronami, uznawanie atrybutu „nofollow”, „współczynnik tłumienia”, zmniejszający wpływ każdego kolejnego linku na końcową ocenę UR, szerokie indeksowanie sieci). Ahrefs podkreśla także, że UR to metryka na poziomie strony i nie należy mylić jej z oceną samej domeny, czyli tzw. Domain Rating (DR). UR ocenia linki zwrotne np. strony głównej, jak i podstron (zawsze na poziomie strony), a DR obejmuje wskaźnikami całą domenę. Algorytmy UR sprawnie wykrywają i usuwają z końcowego wyniku zapętloną wymianę linków pomiędzy dwiema witrynami.
Jak poprawić URL Rating?
Jeśli wskaźnik UR jest niski, należy popracować nad jego wzrostem. Jak to zrobić? Odpowiedź wynika z zakresu mierzonego przez UR. Trzeba wzmocnić jakość linków – zarówno wychodzących, jak i przychodzących – w obrębie danego adresu URL. Postępujemy wg ogólnie przyjętych zasad: naturalne backlinki pochodzące z wiarygodnych witryn o wysokim DR (w tym przypadku widać, na czym polega różnica pomiędzy UR a DR). Ważna jest też oczywiście dywersyfikacja linków: im bogatszy profil linkowy, tym lepiej (skrajnym przeciwieństwem takiej dywersyfikacji jest sytuacja, w które wszystkie linki pochodzą z jednej, mało wiarygodnej witryny, i oznaczone są identycznym anchorem). UR jest kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na widoczność naszej witryny.
URL Rating – najczęściej zadawane pytania
Co to jest URL Rating?
UR to wskaźnik opracowany przez firmę Ahrefs, mierzący siłę linków zwrotnych. Im bliżej wskaźnika 100, tym lepszy UR.
Jak poprawić wynik UR?
Najlepiej zadbać o naturalne backlinki pochodzące z wiarygodnych stron. Ważna jest też dywersyfikacja linków oraz różne anchory.