Brak linkowania wewnętrznego do opisywanych stron powoduje, że są one rzadko oglądane przez osoby odwiedzające daną witrynę. Sytuacja taka stwarza problemy zarówno z punktu widzenia pozycjonowania, jak i użyteczności, czyli UX (chyba że administrator świadomie zdecydował się na takie rozwiązanie).
Jakie są przyczyny istnienia stron osieroconych?
Orphan pages mogą powstać przypadkowo w trakcie przeprojektowywania/przenoszenia witryny lub podczas standardowego procesu związanych z content marketingiem. W momencie dodawania nowych treści można zapomnieć o przypisaniu jej do konkretnej kategorii lub o podlinkowaniu. Istnieje jednak sytuacja, kiedy strona została w świadomy sposób osierocona. Może to być spowodowane choćby umieszczeniem strony z reklamą, której widoczność zaburzałby kontekst całości oraz zbytnio rozszerzałby indeks. Właściciel strony może też nie chcieć, by strona ta została zaindeksowana przez wyszukiwarki.
Jak strony osierocone szkodzą Twojej witrynie?
Ze względu na fakt, że opisywane strony nie są powiązane żadnym linkiem z Twoją witryną, ich znalezienia w praktyce jest niemożliwe. Co to oznacza z punktu widzenia budżetu przeznaczonego na stronę? Stratę czasu i środków na tworzenie danej treści. To samo dotyczy SEO. Roboty wyszukiwarek podążające za linkami nie odwiedzą opisywanej osieroconej strony. Jej widoczność w wyszukiwarce jest więc zerowa.
Strony osierocone – co z nimi zrobić?
Naprawienie orphan pages jest stosunkowo łatwe, o wiele bardziej skomplikowane jest ich… odnalezienie, co wynika z cech opisanych powyżej. Jak zatem znaleźć nasze „sierotki”? Najlepiej zdecydować się na następujące działania: użycie Google Analytics lub Google Search Console, sprawdzenie mapy strony/mapy XML/ mapy RSS, mRSS i Atom 1.0, sprawdzenie pliku logów serwera, wyeksportowanie pliku z CMS bądź bazy danych ze wszystkimi adresami URL w serwisie. Można też użyć narzędzi SEO takich jak Screaming Frog lub Ahrefs.
Po zlokalizowaniu osieroconych stron (a także potencjalnych osieroconych stron) wystarczy dodać do nich linki do strony głównej. Innym rozwiązaniem jest dołączenie ich bezpośrednio do menu głównego lub w stopce albo do bloga. Oczywiście osieroconą stronę można też usunąć, jeśli jest zbędna. Warto też w procesie naprawiania stron osieroconych upewnić się, że dodawane linki są poprawne.
Linkowanie osieroconych stron to ważny element SEO, dobrze widzieć go jako element większej całości składającej się na poprawienie widoczności witryny w sieci.
Orphan Pages – najczęściej zadawane pytania
Czym są strony osierocone?
Strony osierocone to strony, które nie są wewnętrznie linkowane w obrębie witryny.
Dlaczego osierocone strony są złe?
Strony osierocone są problematyczne, ponieważ nie wpływają na widoczność oraz w praktyce nie są dostępne dla użytkowników – z poziomu wyszukiwania, jak i samej witryny.