Od Froogle do Google (Shopping)
Google Shopping została stworzone przez inżyniera Google, Craiga Nevill-Manninga i uruchomione w grudniu 2002 r. jako Froogle (gra słów oparta na „frugal”, oznaczającym „oszczędny”, froogle.com przekierowuje do https://shopping.google.com/). Froogle – w 2008 r. przemianowane na Google Product Search i jednocześnie mocniej zintegrowane z wyszukiwarką Google – różniło się od innych usług porównywania cen tym, że korzystało z robota Google do indeksowania danych z witryn internetowych, a nie z płatnych ogłoszeń (Google zarabiał na platformie AdWords opartej na słowach kluczowych). W 2012 r. usługa przeszła na model płatny (w 2006 r. w jednym z wewnętrznych dokumentów firmy napisano: „Froogle po prostu nie działa”), w której sprzedawcy płacili firmie za umieszczenie swoich produktów w tym serwisie. Wprowadzono model „pay-to-play”: na wyniki wyszukiwania wpływa zarówno trafność, jak i wysokość płaconej stawki. W 2017 r. Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 2,42 miliarda euro za nadużywanie pozycji dominującej wyszukiwarki poprzez zapewnienie nielegalnej przewagi własnej porównywarce (niepodlegającej wg KE ogólnym algorytmom wyszukiwania). W 2018 r. Google wprowadził Shopping Actions – model oparty na prowizji. W 2019 r. firma ogłosiła, że Google Shopping zintegruje istniejącą już usługę Google Express (ograniczoną do wybranych miast USA). Zakupy Google są bezpłatne, ale wymagają oczywiście posiadania aktywnego konta Google.
Aby skorzystać z Zakupów Google wystarczy przejść na stronę główną wyszukiwarki i wprowadzić interesujący nas produkt. Można też oczywiście przejść bezpośrednio do witryny Google Shopping: https://shopping.google.com/, gdzie istnieje opcja wyszukiwania produktów, przeglądania kategorii oraz poznania produktów zyskujących na popularności (w tym ofert promocyjnych). Kupujący mogą zobaczyć spersonalizowane rekomendacje produktów, mogą też śledzić ich ceny, jak i pełen koszt ewentualnego zamówienia w sklepie internetowym.
Google Shopping Ads
Z punktu widzenia reklamodawcy, uruchomienie kampanii w ramach Google Shopping wymaga posiadania bezpłatnego konta w Google Merchant Center, w którym można zamieścić informacje o swojej firmie i produktach (możliwość automatycznej synchronizacji z platformą e-commerce). Informacje o produktach wyświetlają się w wyszukiwarce, mapach i innych usługach Google. Wyniki poprawiane są poprzez płatne reklamy (standardowa i inteligentna kampania produktowa). Do dyspozycji są spersonalizowane statystki (także dzięki Google Analytics) oraz Google Ads.
Google Shopping – najczęściej zadawane pytania
Jak działa Google Shopping?
Zakupy Google nie oznaczają, że Google jest platformą sprzedażową. Najpopularniejsza wyszukiwarka zbiera informacje o produktach od wszystkich sprzedawców, którzy uczestniczą w opisywanym programie. Obecność w nim jest bezpłatna, jednak pozycja sprzedawcy zależy także od płatnych reklam, które poprawiają jego widoczność (kampanie Google Shopping).
Czy warto korzystać z Google Shopping?
Wg statystyk samego Google reklamy Shopping zapewniają lepszą konwersję niż klasyczne reklamy Pay Per Click.