Opisywana funkcja jest dostępna od maja 2007 roku. Zadebiutowała w pięciu miastach USA. Z kolejnymi latami Google Street View (GSV) pokryło znaczną część kuli ziemskiej. Obecnie łatwiej napisać, które jej fragmenty nie są widziane przez Google Street View. Najbardziej pod tym względem wyróżnia się Afryka, w której z usługi Google możemy skorzystać raptem w 14 krajach na 54 (krajem afrykańskim, który w pełni został sfotografowany w ramach Google Street View jest RPA). W opozycji do Afryki kontynentami niemal w całości objętymi GSV są Ameryka Północna, Europa oraz Australia i Nowa Zelandia.
Miliardy panoramicznych zdjęć – z samochodów i… trójkołowych rowerów
Google Street View wyświetla połączone ze sobą miliardy panoramicznych zdjęć w formie Wirtualnej Rzeczywistości. Źródłami fotografii są pracownicy Google oraz użytkownicy. Większość zdjęć wykonywana jest z samochodów, które czasami można zauważyć także na polskich drogach. W zależności od fotografowanych miejsc – a zwłaszcza obszarów niedostępnych dla samochodów – mogą to też być: łodzie (pozdrawiamy Wenecję i Amsterdam!), wózki (dzięki wózkowi Street View zaistniała możliwość fotografowania muzeów, stadionów sportowych i… Białego Domu), trójkołowe rowery (Google Trikes) i motocykle (indonezyjski motocykl Selis Robin), wielbłądy, skutery śnieżne (twarde dyski owinięte w chroniące je przed mrozem kurtki puchowe), aparatura podwodna i plecaki (pierwsze zdjęcia z Trekkera Street View zrobiono w Wielkim Kanionie Kolorado w Arizonie). Liczba miejsc i sposób ich ukazywania wciąż wzrastają. I tak np. w Japonii Google Street View może pokazywać ulice z perspektywy… psa, na Morzu Północnym możemy „przespacerować się” po dwóch platformach wiertniczych.
W obrębie wirtualnej rzeczywistości panoramicznych zdjęć GSV można za pomocą klawiatury lub myszki wybrać kierunek oglądania/poruszania się oraz stopień powiększenia zdjęć. Strzałki prowadzą do następnego zdjęcia w każdym kierunku.
Zasady dotyczące Google Street View
Wbrew temu, do czego przyzwyczaiła nas idea Internetu, a zwłaszcza media społecznościowe i czaty, zdjęcia Google Street View nie pokazują świata w czasie rzeczywistym. Pokazują to, co aparaty Google zarejestrowały wtedy, kiedy się tam znajdowały. Fotografie mogą więc pochodzić sprzed miesięcy lub lat (przetwarzanie zdjęć to czasochłonny proces). Do sprawdzenie zmian, jakie zaszły w fotografowanym miejscu służy narzędzie Google, nazywane Wehikułem Czasu.
Google Street View automatycznie zamazuje na zdjęciach twarze osób oraz tablice rejestracyjne. Jeśli osoba sfotografowana lub właściciel_ka tablicy rejestracyjnej uważa, że fotografie nie są wystarczająco zamazane, można to (oraz np. zamazanie domu, samochodu lub całej postaci) zgłosić za pomocą narzędzia do raportowania problemów (na wybranym zdjęciu kliknij „Więcej”, a następnie „Zgłoś problem”, wybierz problem i zatwierdź poprzez „Prześlij”). Nieaktualne zdjęcie można zgłaszać, używając tego formularza.
Zgłoszenie problemu dotyczy poniższych kategorii (chyba że fotografie realizują cele artystyczne, edukacyjne i dokumentalne):
- naruszenie własności intelektualnej,
- treści o charakterze jednoznacznie seksualnym,
- treści niebezpieczne, sprzeczne z prawem, zawierające sceny przemocy,
- groźby i nękanie,
- szerzenie nienawiści,
- treści powiązane z terroryzmem,
- krzywdzenie i wykorzystywanie dzieci.
- treści naruszające prywatność osób i umożliwiające ich identyfikację.
Google Street View – najczęściej zadawane pytania
Jak wejść do Google Street View?
Z poziomu urządzenia typu desktop najprościej poprzez stronę główną Google Street View. Z poziomu aplikacji: na telefonie lub tablecie uruchom aplikację Mapy Google, dotknij znacznik miejsca, kliknij jego nazwę/adres. Następnie przewiń i wybierz zdjęcie z napisem „Street View” lub ikonkę Street View.
Jak zobaczyć ulicę na żywo?
Napisaliśmy wcześniej, że Google Street View jest usługą, która nie pokazuje świata w czasie rzeczywistym. Od tej zasady jest wyjątek pod warunkiem, że nasze urządzenie mobilne jest zgodne ze standardem rozszerzonej rzeczywistości (AR) firmy Google (ARCore). Jeśli obszar naszego spaceru jest dostępny w Street View wraz z funkcją Live View, wtedy możemy zobaczyć dodatkowe informacje w czasie rzeczywistym dotyczące miejsca, w którym się znajdujemy.