Google Chrome

Google Chrome – darmowa przeglądarka opracowana przez firmę Google (Aplhabet). Od samego początku – w przeciwieństwie do swojej konkurencji – okno przeglądarki było jednocześnie oknem wyszukiwarki Google.

Ostatnia aktualizacja: 03-09-2024
Spis treści

Historia przeglądania

Google Chrome została wprowadzona na rynek w 2008 roku. Przed premierą przeglądarki, ówczesny dyrektor Google, Eric Schmidt był przeciwny jej powstaniu w związku z licznymi wówczas „wojnami przeglądarkowymi”. Jednak legendarni współzałożyciele firmy, Sergey Brin oraz Larry Page, zatrudnili kilku programistów Mozilla Firefox, którzy stworzyli wersję demonstracyjną. „To było tak dobre, że w zasadzie zmusiło mnie do zmiany zdania”, miał powiedzieć potem Schmidt. Wypuszczona we wrześniu 2008 roku – anonsowana przez komiks popularnego rysownika, Scotta McClouda (autora m.in. Zrozumieć komiks) – początkowo miała śladowy udział w rynku, nieprzekraczający 1 %. Stosunkowo szybko jednak zyskała dominująca pozycję sięgającą w szczytowych momentach ponad 70 % (2018), nie spadając średnio poniżej 65%. Przeglądarka Google Chrome jest dostępna na wszystkie popularne systemy operacyjne – zarówno jeśli chodzi o komputery stacjonarne, jak i urządzenia mobilne. Automatyczne aktualizacje programu dokonywane są zgodnie z harmonogramem Google’a – z reguły co sześć tygodni (wersja dla Windows 7 nie jest wspierana od lutego 2023).

 

Historia aktualizacji

Historia poszczególnych aktualizacji Google Chrome pokazuje kierunek rozwoju istotnej części ekosystemu Google’a. Prześledźmy najważniejsze funkcje, jakie pojawiły się w Chrome na przestrzeni kilku ostatnich lat. Pokazują one, co obecnie jest istotne w Internecie dla jego użytkowników:

– link do podświetlenia, wyszukiwanie kart (grudzień 2021),

– nowe menu udostępniania: link/utworzenie kodu QR, link bezpośrednio na telefon; profile Chrome (styczeń 2022),

– kontrola zabezpieczeń (marzec 2022),

– kontynuacja wcześniejszych wyszukiwań/funkcja seria czynności (maj 2022),

– Obiektyw Google do wyszukiwania obrazów (lipiec 2022),

– porządkowanie kart (wrzesień 2022),

– szybsze porównywanie wyników wyszukiwana z poziomu panelu bocznego (listopad 2022),

– porządkowanie elementów na panelu bocznym i nadawanie im priorytetów podczas przeglądania (styczeń 2023),

– oszczędzanie pamięci w kartach (marzec 2023),

– dostęp do haseł w formularzu logowania (czerwiec 2023),

– powiązane sugestie w wyszukiwaniu (maj 2024).

 

Korzystanie z Google Chrome a SEO

Google Chrome to bezpieczna przeglądarka – umożliwia generowanie i przechowywanie silnych haseł. Umożliwia także sprawdzanie zapisanych haseł oraz powiadamia o ich naruszeniu. Popularne karty przeglądarki można grupować np. tematycznie. Przeglądarka ta pozwala także na lepszą kontrolę nad multimediami (sterowanie odtwarzaniem dźwięku i filmów na dowolnej karcie Chrome). Dodatkowe rozszerzenia są dostępne z poziomu Chrome Web Store – także te przydatne w SEO, które znacznie przyspieszają analizę własnej witryny lub stron konkurencji.

Co ważne, przeglądarka dzięki integracji offline z Gmailem czy Dokumentami, pozwala na pracę także wtedy, kiedy użytkownicy nie mają dostępu do sieci. Wśród wielu przydatnych funkcji jest także opcja tłumaczenia jednym kliknięciem.

 

Google Chrome – najczęściej zadawane pytania

Jak ustawić Chrome jako domyślną przeglądarkę?

Google Chrome może być domyślną przeglądarką na wszystkich urządzeniach (Windows/macOS/iPhone/iPad/Android). Generalnie należy w ustawieniach dotyczących Google Chrome ustawić przeglądarkę jako domyślną: 

  • Windows: Ustawienia/Aplikacje/Aplikacje domyślne/Google Chrome,
  • macOS: Ustawienia/Domyślna przeglądarka, jeśli nie widzisz tego przycisku, Google Chrome jest już domyślną przeglądarką (warto wybrać też opcję „zachowaj w Docku”), 
  • Android: Ustawienia/Aplikacje/Ogólne/Domyślne aplikacje/Przeglądarka/Chrome, 
  • iPhone/iPad: Chrome/Więcej/Ustawienia/Domyślna przeglądarka/Otwórz Ustawienia…/Domyślna przeglądarka/Google Chrome).

Czym jest Menedżer haseł Chrome?

Menedżer haseł Chrome ułatwia zapisywanie haseł używanych w Internecie. Ułatwia też zarządzanie nimi oraz ochronę. Dzięki Menedżerowi haseł Google można również tworzyć unikalne i silne hasła.

Autorzy
  • Content SEO Specialist. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Doświadczony redaktor i nauczyciel. Laureat X edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych. Publikował w pismach ogólnopolskich. Zgodnie ze swoim nazwiskiem lubi książki, zgodnie z imieniem – powieści (der Roman). Uwielbia łąki i uważa koty za wyższą formę istnienia.

Wymieńmy się doświadczeniami
Opowiedz nam o potrzebach twojej firmy, a my z pasją zajmiemy się ich wdrożeniem.

Bartosz Kastelik
Global Chief Sales Officer

Jesteśmy częścią grupy