Główne założenia public relations
Głównymi założeniami public relations są:
- ochrona reputacji organizacji;
- przewidywanie i analizowanie opinii publicznej, które mogą mieć dobry lub zły wpływ na działalność;
- doradztwo kierownictwu na różnych szczeblach organizacji w odniesieniu do komunikacji i kierunków działań;
- wsparcie w komunikacji kryzysowej z uwzględnieniem konsekwencji publicznych;
- kształtowanie pożądanego wizerunku organizacji;
- pozycjonowanie organizacji w świadomości opinii publicznej.
Narzędzia public relations
Narzędzia public relations możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne.
Wewnętrzne narzędzia PR wiążą się z komunikacją wewnątrz organizacji; skupiają się na budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy wśród pracowników. Przykładem takich narzędzi są eventy firmowe, dbanie o dobrą atmosferę w pracy, benefity pracownicze itp.
Zewnętrzny PR skupia się z kolei na budowaniu pozytywnego wizerunku organizacji wśród otoczenia – klientów, inwestorów. Specjaliści sięgają po takie narzędzia jak social media, media relations, influencer marketing czy zarządzanie kryzysowe.
Czarny PR
Black public relations to zaplanowane działanie, mające na celu zniszczenie lub pogorszenie reputacji konkurenta. To praktyka Pr wykorzystująca przede wszystkim działania propagandowe w sposób zawoalowany lub jawny.
Public relations – najczęściej zadawane pytania
Jaka jest główna rola public relations w firmie?
Public relations sprowadza się do utrzymywania pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa, osoby lub marki. Najczęściej wizerunek pielęgnuje się w mediach społecznościowych, które tworzą opinię publiczną i przyczyniają się do pozytywnego nastawienia klientów do danej firmy.
Dlaczego public relations jest ważne?
Public relations jest istotne dla zarządzania marką, ponieważ zapewnia klientom i innym podmiotom z otoczenia organizacji pozytywne nastawienie do kontynuowania współpracy z firmą. Jeśli przedsiębiorstwo ma negatywny wizerunek wśród opinii publicznej, klient może unikać tej marki i jej produktów.