Below the fold – dobre praktyki i metody optymalizacji
Terminy „above the fold” oraz „below the fold” pierwotnie dotyczyły prasy drukowanej. Ponieważ format gazet był bardzo duży, musiały one być składane. Wydawcy starali się, by treści znajdujące się nad tym złożeniem przyciągały uwagę przechodniów i zachęcały ich do zakupu całego numeru. W tym samym duchu projektanci stron internetowych skupiają się na contencie widocznym dla użytkowników na pierwszy rzut oka, bez konieczności scrollowania.
Jeśli obszar above the fold zda egzamin i zatrzyma użytkownika w witrynie, warto, by również below the fold był interesujący, wydłużał interakcję i wspierał cele biznesowe właściciela serwisu. Jak zoptymalizować tę sekcję, by zmniejszyć ryzyko przeoczenia zawartej w niej treści?
- Analizuj zachowanie użytkowników– korzystaj z narzędzi analitycznych, aby zrozumieć, w jaki sposób odbiorcy wchodzą w interakcję z Twoją witryną. Wprowadzaj ulepszenia oparte na uzyskanych w ten sposób danych, testuj różne rozwiązania i reaguj na zmiany
- Postaw na jakościową i spójną treść – upewnij się, że informacje umieszczone below the fold są wartościowe dla użytkowników, a także zgodne z Twoimi ogólnymi celami marketingowymi i konwersji.
- Zaprezentuj content w sposób atrakcyjny wizualnie – wykorzystaj nagłówki, wyróżnienia, listy oraz grafiki i multimedia, aby kierować uwagą odbiorców.
Ponieważ obszar below the fold – w przeciwieństwie do above the fold – nie jest ograniczony, możesz pozwolić sobie na dużą swobodę w jego projektowaniu i rozbudowywaniu treści. Jeśli zrobisz to dobrze, możesz liczyć na większe zaangażowanie użytkowników, dłuższy czas przebywania na stronie i lepszą konwersję.
Below the fold a urządzenia mobilne
Rosnące znaczenie urządzeń mobilnych nieco skomplikowało koncepcję projektowania opartą na twardym rozróżnieniu między above oraz below the fold. Mamy do czynienia z ogromną różnorodnością rozmiarów ekranu, a każde z urządzeń ma swoje unikalne wymagania i ograniczenia. Ponadto użytkownicy smartfonów zazwyczaj przeglądają strony w widoku pionowym, a nie poziomym jak w przypadku tabletów i komputerów. Z tego względu obecnie projektanci witryn internetowych skupiają się na ich responsywnym designie. Nie ma już ustalonego układu strony, a treść dostosowuje się do ekranu o dowolnym rozmiarze.
Badania wykazały, że użytkownicy urządzeń mobilnych są bardziej skłonni do scrollowania, a do tego przenoszą niektóre zachowania również na komputery stacjonarne. Wiele nowoczesnych projektów stron internetowych rezygnuje z paginacji na rzecz nieskończonego przewijania. To wszystko sprawia, że stopniowo rośnie znaczenie below the fold.
Below the fold – najczęściej zadawane pytania
Czym różni się below the fold od above the fold?
Above the fold to obszar strony widoczny bez przewijania. Elementy w nim zawarte najskuteczniej docierają do użytkowników, dlatego muszą się tam znaleźć kluczowe informacje oraz CTA, najlepiej w atrakcyjnej wizualnie oprawie. Below the fold to pozostała część strony, którą widać po przewinięciu w dół. Zawiera dodatkowe treści, które powinny wspierać przekaz główny i zachęcać odbiorców do dalszej interakcji.
Czy zawartość below the fold rzeczywiście jest mniej ważna?
Niestety tak. Treści umieszczone below the fold mają znacznie mniejszą widoczność (według badań mniej więcej o połowę) niż te above the fold. Jest to jeden z najistotniejszych aspektów, które musisz wziąć pod uwagę przy projektowaniu strony internetowej, zwłaszcza o charakterze sprzedażowym. W przeciwnym razie możesz się spodziewać wyraźnego spadku liczby kliknięć, konwersji i przychodów.