Czym jest SWL – system wymiany linków?
Pod skrótem SWL kryją się platformy służące do szybkiego, taniego i zautomatyzowanego pozyskania dużej ilości linków przychodzących do strony internetowej. Zakupione w ten sposób linki najczęściej są niskiej wartości i pochodzą ze słabej jakości zaplecz tzw. presell pages. Strony te charakteryzują treści nie posiadające wartości merytorycznej oraz nie stanowiące wartości dla użytkownika, przez co nie generują naturalnego ruchu. Celem zakupu linków w systemach SWL jest próba manipulowania pozycją witryny w organicznych wynikach wyszukiwania.
Sposób działania i rodzaje SWL
W ramach SWL użytkownicy udostępniają innym swoje strony internetowe, na których w określonych miejscach (boksach) będą pojawiać się linki wykupione przez system. Najczęściej jest to stopka lub boczne menu. Zakup linków odbywa się za pomocą punktów, które można wykupić bezpośrednio, zarobić poprzez dodawanie swoich witryn do systemu lub programy afiliacyjne.
Systemy wymiany linków dzielimy na dwie grupy. Linki statyczne oraz linki dynamiczne. SWL statyczne – to linki, które zostały dodane na stałe na daną witrynę i znajdują się tam do momentu ich usunięcia. SWL dynamiczne – linki pojawiają się losowo i rotacyjnie.
Czy korzystanie z SWL jest bezpieczne?
Korzystanie z SWL zaliczane jest do działań Black Hat SEO, czyli oficjalnie zakazanych przez wyszukiwarkę Google. Witryny pozyskujące linki w ten sposób muszą liczyć się z ryzykiem kary w postaci obniżenia widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania SERP (filtr) lub zupełnym usunięciem z indeksu wyszukiwarki (ban). SWL były bardzo popularne ponad 10 lat temu, zanim Google w 2012 r. wprowadził algorytm o nazwie Pingwin, który był w stanie zidentyfikować niskiej jakości linki i karać witryny pozyskujące nienaturalne linki z systemów SWL.
SWL – Najczęściej zadawane pytania
SWL co to znaczy?
SWL oznacza system wymiany linków, czyli platformy umożliwiające pozyskanie linków ze stron umieszczonych przez użytkowników narzędzia. Ich skuteczność opiera się na tezie, że większa liczba linków ma wpływ na wyższe pozycje witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Niska jakość witryn w SWLach i rozwój algorytmów Google, które są w stanie zidentyfikować słabej jakości backlinki i ukarać stronę wykorzystującą tą technikę, sprawiły, że jest ona niebezpieczna i niepolecana przez specjalistów SEO.
Jak działa system wymiany linków?
W ramach danej platformy, użytkownicy mogą zamieszczać linki wraz z wybranymi anchorami na stronach zgłoszonych do systemu przez innych użytkowników. System jest płatny, a rozliczenie jest zazwyczaj oparte na specjalnych punktach, które można kupić lub zdobyć za dodanie własnych witryn do systemu.