Z czego składa się logo? Jak rozszyfrować pojęcia: logo, sygnet i logotyp?
Logo składa się zwykle z logotypu i sygnetu. Jak rozszyfrować poszczególne pojęcia?
Logotyp to słowna część logo – graficzne przedstawienie nazwy marki. Czytelny, estetyczny i łatwy do zapamiętania – to przymiotniki charakteryzujące dobry logotyp. Projektując logotyp, warto zwrócić uwagę na wyróżniającą się typografię, ciekawą kompozycję tekstową oraz odpowiedni dobór kolorów.
Sygnet z kolei to część graficzna, najbardziej kojarząca się z pojęciem logo. To charakterystyczny dla marki znak, znajdujący się w pobliżu logotypu lub połączony z logotypem. Sygnet może przybierać formę ikony, znaku lub nieco bardziej skomplikowanej grafiki. Dobrze zaprojektowany sygnet powinien być przede wszystkim łatwo rozpoznawalny i wyróżniający się.
Co ważne, nie wszystkie elementy logo muszą występować jednocześnie. Marka może stosować całe logo lub tylko jego część w postaci samego logotypu i sygnetu. Wszystko zależy od przyjętej strategii, indywidualnych potrzeb i konkretnego miejsca użycia. Często zdarza się też, że sygnet i/lub logotyp stanowi integralną część logo i całość występuje wtedy zawsze razem.
Jakie cele powinno spełniać logo?
Warto pamiętać, że logo nie jest zwykłym znaczkiem. To narzędzie o ogromnym potencjale marketingowym, budujące świadomość i rozpoznawalność marki oraz zaufanie do niej. Logo reprezentuje całą markę. Powinno być symbolem łatwo kojarzącym się z marką, wzbudzać zainteresowanie, nieść czytelną informację o wartościach, misji i celach firmy, wyróżniać markę wśród konkurencji oraz budzić pozytywne emocje.
Logo to często pierwsza rzecz, z jaką mają styczność klienci, dlatego jego wybór to jedna z najważniejszych decyzji marketingowych do podjęcia, mająca niebagatelny wpływ na sukces w biznesie.
Logo – najczęściej zadawane pytania
Co to jest tagline i jaki ma związek z logo?
Tagline to krótkie hasło reklamowe, będące częstym dodatkiem do logo. Tagline powinien być zwięzły, treściwy, łatwo zapadać w pamięć oraz silnie kojarzyć się z marką. Ma w kilku celnych słowach podkreślać wartości i misję firmy, budując jednocześnie jej rozpoznawalność.
Jakie kolory warto wykorzystać w logo?
Kolorystyka logo to wbrew pozorom nie tylko kwestia estetyki. Poszczególne barwy instynktownie budzą różne skojarzenia i emocje, dlatego odpowiedni dobór kolorów ma istotne znaczenie dla sukcesu marketingowego, np. kolor niebieski kojarzy się z siłą, niezawodnością i profesjonalizmem, dlatego to świetny wybór dla firm z branży technologicznej czy medycznej. Wybierając kolorystykę logo, warto zgłębić zagadnienia związane z psychologią kolorów. Dobrze również nie przesadzać z liczbą barw – przyjmuje się, że nie powinno być ich więcej niż trzy.