Hosting WWW

Tworząc witrynę internetową, trzeba gdzieś umieścić jej zasoby, takie jak pliki HTML czy grafiki. Służy do tego serwer, czyli komputer o dużej mocy, nieustannie podłączony do Internetu. Przechowuje wszystkie pliki witryny, a także przetwarza je i udostępnia w sieci. Jest więc niezbędny, aby w ogóle uruchomić stronę internetową. Co istotne, serwerem nazywamy również oprogramowanie zarządzające tymi plikami. Czym w takim razie jest hosting WWW? To usługa polegająca na udostępnianiu serwera.

Ostatnia aktualizacja: 06-09-2024
Spis treści

Jakie są rodzaje hostingu?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów hostingu. Do wyboru są zarówno opcje darmowe, jak i płatne, choć tych pierwszych lepiej nie brać pod uwagę, jeśli witryna ma mieć cel zarobkowy. Co oferują usługodawcy?

  • Hosting darmowy – opcja dobra jedynie w przypadku witryn niekomercyjnych. Nie gwarantuje ani wysokiego bezpieczeństwa ani szybkości działania, a ponadto jest ograniczona ilością transferu, małą pojemnością dysku, reklamami i brakiem wsparcia technicznego.
  • Hosting współdzielony – najtańsza i podstawowa usługa, doskonała dla niewielkich witryn. Polega na dzieleniu zasobów serwera z innymi usługobiorcami, co jest opcją tanią, ale może wiązać się z wolniejszym działaniem witryny, jeśli na innej witrynie nastąpi wzrost ruchu.
  • Hosting dedykowany – płatna usługa wynajęcia serwera na wyłączność. Choć trzeba liczyć się tu z wysokimi kosztami, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa oraz najlepsze parametry techniczne, w tym możliwość konfigurowania sprzętu i oprogramowania oraz pełne uprawnienia administracyjne. Stanowi najlepszy wybór dla witryn obciążonych dużym ruchem, wymagających niezawodności i najwyższego poziomu bezpieczeństwa.
  • Hosting VPS (Virtual Private Server) – łączy zalety hostingu współdzielonego i dedykowanego. Stanowi tańszą opcję niż hosting dedykowany, a jednocześnie zapewnia niezależność od innych usługobiorców. W tej opcji wynajmujesz własną wirtualną część serwera. Do dyspozycji masz osobne zasoby, takie jak pamięć RAM czy przestrzeń na dysku. Sprawdzi się w przypadku średniej wielkości witryn.
  • Cloud Hosting – nowoczesny i coraz popularniejszy rodzaj hostingu, oparty na technologii tzw. chmury. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań taki hosting nie jest oparty na jednym fizycznym serwerze, a na wielu wirtualnych, co zapewnia wysoki poziom niezawodności i szybkości, a także możliwość łatwego skalowania zasobów technicznych w zależności od potrzeb.
  • Hosting SEO – usługa, w której oferowanych jest wiele adresów IP przydatnych przy budowaniu zaplecza SEO.

rodzaje hostingu www

 

Czy hosting wpływa na pozycję rankingową witryny?

Serwer udostępnia internaucie zasoby witryny www. Jak to wygląda w praktyce? Użytkownik wpisuje adres URL do przeglądarki lub klika w link, wysyłając żądanie połączenia się z serwerem. Serwer odpowiada, przetwarzając prośbę i wysyłając użytkownikowi zasoby witryny www do przeglądarki. W ten sposób użytkownik otrzymuje możliwość przeglądnięcia witryny internetowej. Nawet intuicyjnie można więc zauważyć, jak ważną rolę pełni serwer w sprawnym działaniu każdej strony www.

Efektywne funkcjonowanie witryny przekłada się z kolei na pozytywny odbiór użytkowników. Od płynnego ładowania się podstron oraz nieprzerwanego działania strony zależy poziom satysfakcji odwiedzających ją gości. User experience wpływa na pozycję rankingową w dwojaki sposób. Z jednej strony zachęca internautę do ponownych odwiedzin w witrynie, a z drugiej strony daje jasny sygnał algorytmom wyszukiwarek: ta witryna jest wartościowa, więc warto ją polecać.

 

Hosting WWW – najczęściej zadawane pytania

Jakie aspekty hostingu najbardziej wpływają na SEO?

Tworząc witrynę www w celach komercyjnych, taką jak np. sklep internetowy, najlepiej już na samym początku pomyśleć o jej pozycjonowaniu. Świetną bazą dla przyszłych działań SEO jest dobrej jakości hosting, gwarantujący szybkość, bezpieczeństwo i niezawodność witryny. Na jakie aspekty hostingu warto zwrócić uwagę? Weź pod uwagę:

  • lokalizację serwera (dobierz ją pod kątem grupy docelowej Twojej witryny);
  • parametry techniczne serwera, takie jak np. rodzaj dysku, moc procesora, pamięć RAM czy rodzaj oprogramowania serwerowego;
  • uptime - poziom dostępności usługi;
  • opinie innych użytkowników;
  • wsparcie techniczne;
  • dostępność protokołu HTTPS i certyfikatu SSL.

Jak wybrać hosting?

Wybór hostingu zależy od zapotrzebowań technicznych witryny www (im większy ruch na stronie i im więcej zasobów obejmuje witryna, tym jakość hostingu powinna być wyższa) oraz od kosztów, jakie jesteś gotowy ponieść. Właściciele średnich i dużych biznesów zdecydowanie powinni postawić na płatny hosting, zapewniający bardzo dobre parametry techniczne i jak najwyższy wskaźnik niezawodności. Najlepiej wybierać sprawdzonych usługodawców, o nienagannej opinii, obecnych na rynku od dawna i gwarantujących profesjonalną opiekę techniczną.

Autorzy
  • Content SEO Specialist z kilkuletnim doświadczeniem w branży SEO i content marketingu. Z pasją pracuje ze słowem i nad tekstem oraz zgłębia tajniki pozycjonowania. Ma na koncie tysiące skorygowanych treści jako korektorka i redaktorka oraz setki napisanych jako copywriterka. Absolwentka dwóch kierunków filologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie miłośniczka wędrówek po górach, tańca i swojej rodziny.

Wymieńmy się doświadczeniami
Opowiedz nam o potrzebach twojej firmy, a my z pasją zajmiemy się ich wdrożeniem.

Bartosz Kastelik
Global Chief Sales Officer

Jesteśmy częścią grupy