Storytelling

Storytelling to umiejętność kreatywnego opowiadania historii, które mają za zadanie przekazywać informacje, a także budować więzi z odbiorcami. Mówiąc inaczej, storytelling w kontekście marketingowym jest strategią komunikacji, która polega na przekazywaniu treści marketingowej za pomocą opowieści. Storytelling to jeden z kluczowych elementów skutecznej strategii brandingowej.

Ostatnia aktualizacja: 09-08-2024
Spis treści

Gdzie stosujemy storytelling?

Storytelling znajduje zastosowanie w wielu obszarach, zarówno w biznesie, jak i poza nim. Oto kilka przykładów, gdzie można zastosować storytelling:

  • Marketing i reklamaopowiadanie historii może być wykorzystywane w kampaniach reklamowych, spotach telewizyjnych, reklamach w mediach społecznościowych i materiałach promocyjnych.
  • Branding – stworzenie odpowiedniej historii może przyczynić się do budowania tożsamości marki.
  • Public Relations – storytelling jest skutecznym narzędziem, które umożliwia kreatywną prezentację firmy – jej historii, produktów, działalności społecznej itp.

 

Gdzie stosujemy storytelling i korzyści stosowania storytellingu

 

Korzyści stosowania storytellingu

Umiejętne opowiadanie historii niesie ze sobą szereg korzyści, zarówno dla jednostek, jak i firm. Najpopularniejsze korzyści stosowania marketingu narracyjnego to:

  • emocjonalne zaangażowanie odbiorców,
  • storytelling wpływa na lepsze przyswajanie przekazu u odbiorców;
  • dobre historie budują więzi i zaufanie do marki;
  • opowieści zachęcają odbiorców do większej aktywności online;
  • storytelling umożliwia skuteczniejsze przekazywanie wartości.

 

Jak dobrze zastosować storytelling?

Wpływanie na emocje czytelników to tylko jeden z aspektów, o jakim trzeba pamiętać przy tworzeniu storytellingu. Pozostałe istotne zasady to:

Autentyczność.

Wiarygodność umożliwi czytelnikom identyfikację z przesłaniem historii;

Przekaz.

Należy mieć na uwadze to, co firma chce przekazać za pomocą marketingu narracyjnego.

Określenie grupy odbiorców.

Zdefiniowana grupa docelowa pomoże nam stworzyć dokładny profil klienta. Wtedy łatwo dopasujesz język przekazu w naszej historii, aby była ona zrozumiała i trafiająca do odbiorców.

Wybór medium.

Wybrany kanał komunikacji należy odpowiednio dopasować do kształtu przedstawianej historii. Post w social mediach będzie miał inną formę niż wpis blogowy.

Wezwanie do działania „call to action”.

Stosując marketing narracyjny, trzeba ustalić, jakie wezwanie do działania zastosujesz. Celem naszej kampanii jest sprzedaż produktu, czy zachęta do zapisania się do newslettera? „Call to action” powinno mieć prostą i zrozumiałą formę.

 

Storytelling – najczęściej zadawane pytania

Jak stworzyć storytelling?

Stworzenie dobrej historii wymaga powzięcia kilku konkretnych kroków.

  1. Na samym początku trzeba określić cele, które chcemy osiągnąć za pomocą marketingu narracyjnego. Zależy Ci na budowaniu
  2. świadomości marki, a może wzmocnieniu więzi z klientami?

  3. Znajdź wspólny motyw – zastanów się, co najlepiej wyraża Twoją markę.
  4. Określenie bohatera – dobra opowieść nie istnieje bez bohatera, z którym odbiorcy mogą się utożsamić.
  5. Wątek narracyjny – opracuj narrację, która poprowadzi odbiorców przez historię. Pamiętaj o wstępie, rozwinięciu historii i zakończeniu.
  6. Dodaj emocje – staraj się wzbudzić emocje adekwatne do historii, tak, aby opowieść zapadła odbiorcom w pamięć. Od Ciebie zależy, czy będą to radość, smutek czy może zaskoczenie.
  7. Wybierz medium – wybór odpowiednich narzędzi, z pomocą których opowiadasz historię, jest kluczowe dla całego przesłania. Może to być tekst, wideo lub grafika.
  8. Bądź autentyczny – unikaj przesadnego marketingowego żargonu i postaw na prawdziwe emocje i doświadczenia.

Co powinien zawierać dobry storytelling?

Dobry storytelling powinien zawierać w sobie takie elementy jak: bohater, problem do rozwiązania, zakończenie z motywacją do działania.

Autorzy
  • Content SEO Specialist, copywriterka i korektorka. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ma (i kocha!) dwa króliki oraz pomeraniana. Zaczytuje się w fantasy i true crime.

Wymieńmy się doświadczeniami
Opowiedz nam o potrzebach twojej firmy, a my z pasją zajmiemy się ich wdrożeniem.

Bartosz Kastelik
Global Chief Sales Officer

Jesteśmy częścią grupy