Charakterystyka snippetu
Snippety dobrze znane są również programistom i projektantom witryn internetowych. Stosuje się je jako dodatkowy fragment kodu HTML, będący znacznikiem najważniejszych danych i pozwalający wyszukiwarkom w łatwiejszy i szybszy sposób odszyfrować zawartość strony internetowej.
Termin snippet można więc rozumieć dwojako: odnosi się zarówno do procedury (stosowanie znaczników w kodzie), jak i do rezultatu, jaki ta procedura przynosi (wiarygodny i precyzyjny opis strony w wynikach wyszukiwania).
Po co jest snippet? Rola snippetu w SEO
Rolą snippetu jest przede wszystkim zróżnicowanie wyników wyszukiwania, dzięki czemu poszczególne pozycje w rankingu nie wyglądają identycznie. Potencjał snippetów wykorzystują specjaliści od SEO – wyróżniające się snippety zwiększają ruch organiczny, podnoszą pozycję strony www w wynikach wyszukiwania i podnoszą CTR.
Snippet, rich snippet i featured snippet – na czym polega różnica pomiędzy nimi?
Obok klasycznej podstawowej postaci snippetu istnieje również jego rozszerzona wersja, tzw. rich snippet (mówi się na to również “fragmenty rozszerzone”), wzbogacona o dodatkowe informacje i takie elementy, jak: szczegóły produktu, cena, zdjęcie, opinie, ocena w formie gwiazdek, dostępność produktu. Informacje te wzbogacają przede wszystkim opisy stron produktowych, ale nie tylko – podobnie może to wyglądać w przypadku przepisów, recenzji, filmów, kursów czy wydarzeń.
Rich snippet zajmuje więcej miejsca w SERP-ach, przyciąga wzrok, wygląda atrakcyjniej i wyróżnia się na tle konkurencyjnych wyników. Ponadto, niesie za sobą więcej informacji użytecznych z punktu widzenia internauty. Użytkownik od razu widzi, czy treść na stronie odpowiada na jego zapytanie. Rich snippet jest więc bardzo przydatny z punktu widzenia pozycjonowania: podnosi współczynnik klikalności, zwiększając ruch organiczny, podwyższa CTR i jednocześnie zmniejsza współczynnik odrzuceń (bounce rate).
Co to w takim razie jest featured snippet? To specjalny rodzaj snippetu, pojawiający się na samej górze wyników wyszukiwania, jeszcze przed pierwszym wynikiem organicznym. Można więc powiedzieć, że jest to pozycja zerowa. I choć samo sformułowanie nie kojarzy się najlepiej, to właśnie na pozycję zerową liczą właściciele serwisów internetowych. Znalezienie się na tym miejscu nie jest jednak łatwe – treść strony musi idealnie wpasować się w klucz odpowiedzi do danego zapytania.
Snippet – najczęściej zadawane pytania
Jak zoptymalizować snippety?
Wyszukiwarki na podstawie algorytmów same wybierają fragmenty treści na stronie www i używają ich do uzupełnienia opisu w snippecie. Jednak można opracować snippet również ręcznie. Strategie optymalizacji różnią się w zależności od rodzaju snippetu. W przypadku klasycznego snippetu, wystarczy ręcznie stworzyć meta title i meta description, dbając o to, by były unikalne, precyzyjnie reprezentowały zawartość strony www oraz zawierały frazy kluczowe. Warto zadbać również, aby adres URL był przyjazny. Optymalizacja rich snippetów jest odrobinę bardziej skomplikowana. Fragmenty rozszerzone pobierane są z kodu HTML, dlatego należy uzupełnić go o odpowiednie znaczniki.
Czy featured snippet i direct answear to jest to samo?
Choć pojęcia featured snippet i direct answear są pokrewne, oznaczają odrobinę co innego. Oba terminy odnoszą się do pozycji zero, czyli wyniku wyszukiwania znajdującego się przed pierwszym wynikiem organicznym, co stanowi rezultat promowania najwartościowszych treści przez wyszukiwarki i dążenia do podawania szybkiego i bezpośredniego rozwiązania.
Jeśli odpowiedź na zapytanie jest jednoznaczna, wyszukiwarka wyświetli nam direct answear, czyli box z odpowiedzią, niezawierający linku. Z kolei jeśli odpowiedź może być subiektywna i podlegać interpretacji, otrzymamy wynik w postaci featured snippet, czyli fragment strony internetowej, najlepiej (wg Google’a) odpowiadający na nasze pytanie. Co ważne, przy featured snippet znajdziemy link do strony, z której pochodzi odpowiedź.