CMS

CMS (to skrót z jęz. angielskiego Content Management System) to system w postaci oprogramowania, umożliwiający zarządzanie zasobami w witrynie internetowej bez konieczności znajomości skomplikowanych zagadnień z zakresu IT. W praktyce oznacza to, że nawet osoba nieznająca HTML, CSS, PHP czy JS z pomocą CMS-a powinna poradzić sobie z tworzeniem, edytowaniem i aktualizowaniem treści,  modyfikowaniem elementów wizualnych czy ustawieniami technicznymi w serwisie internetowym. CMS sprawdza się w zarządzaniu treścią zarówno w dużych, jak i niewielkich witrynach www.

Ostatnia aktualizacja: 05-09-2024
Spis treści

Jaki powinien być dobry CMS?

Z założenia CMS ma być łatwy w obsłudze, nawet dla osób początkujących i niemających wiele wspólnego z IT. Dobre oprogramowanie CMS musi więc być intuicyjne w użytkowaniu, umożliwiać szybkie zarządzanie treściami oraz kompleksową edycję witryny www. Co ważne, pomimo tego, że do obsługi CMS-a nie potrzeba znajomości języków programowania, w systemach tego typu i tak dostępne są pliki zawierające kod źródłowy, co ułatwia pracę specjalistom i gromadzi wszystkie zasoby witryny w jednym miejscu.

Jakie funkcje oferuje dobry system CMS? Korzystając z panelu administracyjnego, powinieneś móc:

  • w łatwy sposób publikować i edytować teksty, zmieniając ich strukturę, czcionki, dodając listy wypunktowane, pogrubienia, kursywę czy podkreślenia, a także wstawiać linki;
  • wstawiać i opisywać zdjęcia, tabele i grafiki;
  • dodawać meta title i meta description;
  • zarządzać poszczególnymi podstronami, w tym dodawać nowe, usuwać oraz aktualizować;
  • kreować przyjazne adresy URL;
  • tworzyć konta administracyjne o różnym poziomie uprawnień;
  • udostępniać różne wersje językowe serwisu;
  • instalować dodatkowe moduły, takie jak czat, formularze, komentarze, opinie
  • dostosowywać wygląd i funkcjonalności serwisu do swoich oczekiwań.

 

Na czym polega korzystanie z systemu CMS?

CMS to narzędzie najczęściej dostępne po prostu online. Posiadając login i hasło, można zalogować się w panelu administracyjnym i zarządzać serwisem www. Co istotne, istnieje opcja utworzenia kilku kont administracyjnych, o różnych uprawnieniach, co uskutecznia organizację zadań oraz zwiększa bezpieczeństwo pracy. Po zalogowaniu się otrzymujesz dostęp do panelu, a co za tym idzie – różnych opcji zarządzania witryną. Możesz dodawać lub usuwać treści, aktualizować te już istniejące, modyfikować wygląd serwisu, pobierać wtyczki, optymalizować ustawienia techniczne (również te istotne z punktu widzenia SEO) czy aktualizować oprogramowanie.

 

Jakie rodzaje systemów CMS są do dyspozycji?

Dostępnych jest wiele różnych systemów CMS, zarówno w opcji darmowej, jak i płatnej, o węższym lub szerszym zestawie funkcji do dyspozycji. Niektóre CMS-y są stworzone specjalnie z myślą o sklepach internetowych lub blogach. Do wyboru masz:

  • darmowe i ogólnodostępne CMS-y w konwencji open source – otrzymujesz bezpłatny dostęp do kodu źródłowego wraz z możliwością jego modyfikacji czy przebudowy; w opcji tej masz do dyspozycji wiele darmowych wtyczek, szablonów graficznych i modułów, ale za część z nich należy zapłacić; ponadto, plusem tego typu CMS-ów jest ich ogromna popularność oraz powiązana z nimi szeroka społeczność, dzięki czemu wszelkie problemy z obsługą systemu można sprawnie naprawić; minusem tego rozwiązania jest mniejsze bezpieczeństwo witryny, jeśli nie zadbasz odpowiednio o aktualizację oprogramowania i wtyczek; co istotne, w oparciu o systemy open source mogą funkcjonować również serwisy o charakterze komercyjnym;
  • CMS-y w formie płatnego abonamentu typu SaaS – w zamian za opłatę zyskujesz możliwość korzystania z oprogramowania; możesz modyfikować wygląd gotowego szablonu i zarządzać zasobami witryny w ramach dostępnych opcji;
  • autorskie płatne CMS-y – najbardziej elastyczna i dopasowana do Twoich preferencji opcja, ale i najdroższa; w tym rozwiązaniu otrzymujesz CMS przygotowany specjalnie na zamówienie, dzięki czemu uzyskujesz dedykowane funkcjonalności i indywidualny wygląd witryny.

Jakie rodzaje systemów CMS są do dyspozycji?

 

CMS najczęściej zadawane pytania

Jakie są najpopularniejsze systemy CMS?

Niekwestionowanym liderem wśród systemów CMS wciąż pozostaje WordPress. Swoją mocną pozycję zbudował dzięki łatwości użytkowania, niskim kosztom (wiele wtyczek i szablonów jest zupełnie darmowych), wysokiej elastyczności i skalowalności oraz możliwości modyfikacji systemu według własnych potrzeb. Ponadto, wokół WordPressa urosła spora społeczność, chętna do wspierania się nawzajem i tworzenia nowych rozwiązań. Oprócz WordPressa na uwagę zasługują również takie CMS-y, jak: Wix, Squarespace, Joomla czy Drupal.

Jaki CMS sprawdzi się w sklepie internetowym?

Wybierając CMS, należy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak skala działalności (jeśli sklep dopiero debiutuje na rynku, nie ma potrzeby decydować się od razu na płatne, dedykowane CMS-y), koszty, jakie jesteśmy gotowi ponieść, oraz indywidualne potrzeby. Sprawdzonym i tanim rozwiązaniem jest CMS w konwencji open source, taki jak WooCommerce (będący wtyczką do WordPressa), Magento czy PrestaShop. Zdecydować się można również na równie popularne, ale płatne opcje, takie jak Shopify czy Shoper.

Autorzy
  • Content SEO Specialist z kilkuletnim doświadczeniem w branży SEO i content marketingu. Z pasją pracuje ze słowem i nad tekstem oraz zgłębia tajniki pozycjonowania. Ma na koncie tysiące skorygowanych treści jako korektorka i redaktorka oraz setki napisanych jako copywriterka. Absolwentka dwóch kierunków filologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie miłośniczka wędrówek po górach, tańca i swojej rodziny.

Wymieńmy się doświadczeniami
Opowiedz nam o potrzebach twojej firmy, a my z pasją zajmiemy się ich wdrożeniem.

Bartosz Kastelik
Global Chief Sales Officer

Jesteśmy częścią grupy