Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights (PSI) to darmowe narzędzie od Google służące do testowania szybkości strony, które nie tylko mierzy wartości konkretnych parametrów związanych z wydajnością, ale również podpowiada, co zrobić, aby je polepszyć.

Ostatnia aktualizacja: 14-08-2024
Spis treści

Jakie możliwości daje narzędzie PageSpeed Insights?

Jeśli temat pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych nie jest Ci obcy, to pewnie znasz PageSpeed Insights. Jest to przydatne narzędzie od Google, które dostarcza informacji o wydajności konkretnych stron internetowych na bazie danych laboratoryjnych oraz CrUX (Chrome User Experience Report).

Dzięki PSI (PageSpeed Insights) poznasz wartości m.in. Core Web Vitals, czyli kluczowego podzbioru Web Vitals:

  • Largest Contentful Paint (LCP) – czas załadowania największego elementu na stronie;
  • Interaction to Next Paint (INP) – czas oczekiwania użytkownika na możliwość interakcji z witryną;
  • Cumulative Layout Shift (CLS) – określa wizualną stabilność strony (jego wartość powinna również dążyć do minimum).

PSI dostarczy Ci również informacji na temat innych istotnych wskaźników, takich jak First Contentful Paint (FCP), First Input Delay (FID), Time to First Byte (TTFB). Pokaże też, czy w Twojej witrynie występują problemy z wydajnością itp., robiąc automatyczny mini audyt witryny.

Obrazek przedstawiający maksymalny wynik w PageSpeed insights

 

Innymi słowy, Google za pomocą PageSpeed Insights w przejrzysty sposób zaprezentuje Ci, jakie są najprawdopodobniej wrażenia użytkowników związane z korzystaniem z Twojej witryny oraz nad jakimi aspektami warto popracować.

 

Jak mądrze korzystać z Google PageSpeed Insights?

Korzystając z Google PageSpeed Insights, warto pamiętać, że osiągnięcie idealnych wyników jest wyjątkowo trudne do osiągnięcia i często lepiej skupić się na innych aspektach optymalizacji. Niemniej jednak niskie wartości kluczowych parametrów stanowią jasny sygnał, że serwis nie jest przyjazny dla użytkowników i aby np. zmniejszyć współczynnik odrzuceń, trzeba nad tym popracować. Na szczęście Google PageSpeed Insights dają dosyć wiarygodne i konkretne informacje na temat tego, co warto na Twojej stronie poprawić.

 

Przykłady użycia Google PageSpeed Insights

PSI dostarczy Ci cennych wskazówek dotyczących rozwiązań zidentyfikowanych problemów.

Obrazek przedstawiający wygląd diagnostyki w Google PageSpeed insights

 

Niestety jeśli nie masz dużego doświadczenia w SEO oraz projektowaniu stron internetowych, niektóre z porad mogą się okazać trudne do wdrożenia samodzielnie.

 

Google PageSpeed Insights – najczęściej zadawane pytania

Jak sprawdzić szybkość działania strony?

Jednym z narzędzi służących do sprawdzania szybkości strony są właśnie PageSpeed Insights. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google: „PageSpeed Insights” – pierwszy wynik powinien poprowadzić Cię na stronę PSI. Następnie wpisz adres URL, który chcesz przeanalizować, wybierz, czy interesują Cię wyniki dotyczące komórek, czy też urządzeń stacjonarnych. Dobrze jest badać pod tym kątem nie tylko stronę główną, lecz także wszystkie podstrony (tylko gdy ilość zebranych danych na to pozwoli).

Czy statystyki PageSpeed Insights są wiarygodne?

PSI to narzędzie stworzone przez Google. Dane zbierane przez to narzędzie należą do wiarygodnych.

Autorzy
  • SEO Project Specialist. Absolwent SGH i WSKZ, obecnie edukuje się na studiach magisterskich na WSB-NLU, gdzie zgłębia analizę danych. Profesjonalista z chęcią ciągłego rozwoju. Doskonale radzi sobie z raportowaniem, SEO oraz marketingiem PPC. Miłośnik książek i audiobooków. Po godzinach preferuje aktywny wypoczynek – narty zimą, rower latem.

Wymieńmy się doświadczeniami
Opowiedz nam o potrzebach twojej firmy, a my z pasją zajmiemy się ich wdrożeniem.

Bartosz Kastelik
Global Chief Sales Officer

Jesteśmy częścią grupy