Stosowanie CPA
CPA to model rozliczeniowy, w przypadku którego reklamodawca płaci za wybrane akcje/działania podjęte przez odbiorców. Przykładowo, działaniami podjętymi przez odbiorców mogą być na przykład pobrania e-booka, sprzedaż czy też na przykład pozostawienie danych do kontaktu (zależnie od tego, jaki jest cel reklamodawcy).
Jeśli prowadzisz kampanie reklamowe, których celem jest konwersja oraz jesteś w stanie określić ile są warte poszczególne działania odbiorców, model rozliczeniowy CPA może okazać się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
Przykłady użycia CPA
Załóżmy, że reklamujesz samochody marki xyz. Twoją reklamę obejrzało 100 000 osób. 5 000 osób kliknęło w Twoją reklamę. 100 osób zadzwoniło, by umówić się na jazdę próbną w salonie, co było działaniem, za które reklamodawca zgodził się płacić X PLN (akurat w tym fikcyjnym przypadku).
W modelu rozliczeniowym CPA dostaniesz pieniądze tylko i wyłącznie za wspomniane 100 telefonów (oczywiście, trzeba pamiętać, że działania, za które otrzymasz pieniądze są tutaj zależne od reklamodawcy i umowy).
Korzyści stosowania CPA
Zastosowanie modelu CPA (Cost Per Action) ma liczne korzyści. Wśród nich można wymienić relatywnie niskie ryzyko prowadzonych działań – przy zastosowaniu CPA wiesz za co oraz ile płacisz (z punktu widzenia reklamodawcy). To jest moim zdaniem największa zaleta tego modelu rozliczeniowego, jeśli zamierzasz prowadzić działania reklamowe.
Obliczanie CPA w kampanii
CPA (Cost Per Action) obliczamy dzieląc całkowity koszt kampanii przez liczbę działań. Pzykładowo jeśli prowadziłeś kampanię dotyczącą produktów xyz i 100 osób podjęło 1 raz pożądane przez reklamodawcę akcje, a całkowity koszt kampanii wyniósł 5000 PLN, to CPA wyniesie:
CPA = koszt kampanii/ liczba działań = 5000 PLN /100 PLN = 50 PLN.
CPA – najczęściej zadawane pytania
Jaka jest dobra stawka CPA?
Dobra stawka CPA jest zależna od czynników takich jak: branży, sprzedawanego produktu i wielu innych. Generalnie można jednak przyjąć, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, że nie powinieneś wydać na pozyskanie klienta więcej niż na nim zarobisz (CLV - z angielskiego Customer Lifetime Value).
Kiedy CPA może nie być dobrym pomysłem?
Jeśli chcesz budować świadomość Twojej marki za pomocą CPA lub na przykład zwiększać zasięg to z dużą dozą prawdopodobieństwa model CPA będzie nietrafiony.