Stosowanie CPM
Pojęcie CPM jest spotykane w e-marketingu. Model rozliczeniowy CPM możesz zastosować, prowadząc działania reklamowe w internecie, alternatywnie do na przykład modelu rozliczeniowego CPC (ang. cost per click), gdy np. chcesz budować świadomość marki, a jednocześnie nie koncentrować się typowo na sprzedaży. Do najpopularniejszych platform dla reklamodawców, oferujących rozliczenia w modelu CPM należą platformy reklamowe od Google i Facebook.
Korzyści stosowania CPM
Jeśli chcesz zmaksymalizować liczbę wyświetleń swojej reklamy, dobrą strategią, z dużym prawdopodobieństwem, może okazać się skorzystanie z CPM. Taki model rozliczenia i działania może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, kiedy budujesz świadomość marki. CPM pozwoli CI osiągnąć przewidywalny efekt (płacisz za 1000 wyświetleń) przy – z reguły – relatywnie niskiej cenie (w stosunku do na przykład CPC).
Oczywiście wymieniając korzyści warto wspomnieć także o wadach modelu CPM. Największą wadą używania CPM zamiast popularnego CPC jest chyba fakt, że wyświetlenia mogą nie prowadzić do podjęcia jakichkolwiek działań przez użytkownika (kliknięcia dają na to jednak większą szansę).
Koszt CPM
Koszt CPM jest uzależniony od licznych czynników i dlatego nie podam konkretnej kwoty. Zależy ona w głównej mierze od branży, w której chcesz się reklamować oraz od platformy reklamowej, którą wybierzesz (Facebook będzie miał inne ceny niż Google itd.), ale zmiennych jest znacznie więcej (na samym Facebooku zależnie od tego gdzie będziesz chciał umieścić swoja reklamę, ceny mogą się znacząco różnić). Warto mieć jednak na uwadze fakt, że tańszy CPM nie musi być lepszą transakcja niż droższy CPM. Wynika to z tego, że działania marketingowe prowadzi się zawsze w jakimś celu i dla konkretnych grup odbiorców. Liczne wyświetlenia, które nie przełożą się w żaden sposób na ROI i osiągnięcie Twoich celów tak w krótkim jak i w długim okresie, de facto mogą okazać się znacznie mniej wartościowe niż skuteczne działania o droższym CPM.
CPM – najczęściej zadawane pytania
Jak obliczyć CPM?
CPM = (całkowity koszt/wszystkie wyświetlenia) x1000. Na przykładzie.
Załóżmy, że wydałeś 3000 PLN na kampanię reklamową i rozliczasz się w modelu CPM. Twoja reklama wyświetliła się 6000 razy. Według podanego wzoru CPM wyniesie:
(300 PLN/6000 wyświetleń)*1000 = 50 PLN
Taki wynik oznacza, że koszt 1000 wyświetleń to 50 PLN. Innymi słowy CPM wynosi 50 PLN..
CPM co to?
CPM - to inaczej koszt tysiąca wyświetleń Twojej reklamy.