PPC

PPC (z angielskiego: Pay-Per-Click) to rodzaj działań e-marketingowych, w przypadku których reklamodawca jest rozliczany za kliknięcia w jego reklamę.

Ostatnia aktualizacja: 02-08-2024
Spis treści

Gdzie stosujemy PPC

Działania w obszarze marketingu PPC mogą bardzo szybko zwiększyć zainteresowanie Twoim biznesem.  Jeśli chcesz dotrzeć do odbiorców poprzez takie kanały jak wyszukiwarki typu Google czy Bing, warto, żebyś poza SEO – które jest długoterminową inwestycją – zainteresował się możliwościami jakie dają działania PPC. Wynika to z faktu, że działania PPC przynoszą efekty w sposób niemal natychmiastowy. 

Oczywiście to prawda, że na wyszukiwarkach świat e-marketingu się nie kończy. Działania PPC możesz stosować, żeby dotrzeć do odbiorców np. poprzez:

  • YouTube (W zasadzie YouTube też jest wyszukiwarką, ale nie chciałbym tutaj wchodzić w szczegóły),
  • Wszelkie Social Media typu: Facebook, Instagram,TikTok, Linkedin czy X (dawny Twitter).

 

Korzyści stosowania PPC

Marketing PPC daje w dzisiejszych czasach ogromne możliwości. Po dobrze prowadzonej kampanii typu PPC możesz spodziewać się:

  • Szybkich oraz mierzalnych rezultatów. Dzięki zaawansowanym algorytmom od firm, które są “technologicznymi gigantami”, efektów dobrze skonfigurowanej kampanii możesz spodziewać się szybko. Co więcej, będą one mierzalne ze względu na dostępne na rynku liczne rozwiązania analityczne.
  • Dotarcia w odpowiednim momencie do grupy osób, która najbardziej Cię interesuje. Stosując marketing PPC możesz z reguły bardzo precyzyjnie wybrać grupę odbiorców Twojego przekazu (nie jak w przypadku np. reklamy radiowej czy telewizyjnej). Co za tym idzie – masz dużą kontrolę nad tym, komu Twoja reklama się wyświetli, a komu nie.

 

Przykłady użycia PPC

PPC może być używane na przykład w celu budowania świadomości marki. W takim przypadku moim skromnym zdaniem warto skupić się na promowaniu przekazu w Social Mediach (posty sponsorowane itp.).

Innym przykładem zastosowania PPC może być prowadzenie kompleksowych działań w zakresie SEM (czyli SEO i PPC). Jeśli Twój biznes opiera się w dużej mierze o widoczność w wyszukiwarkach i ruch organiczny jest tym co pozwoli Ci ściągnąć najwięcej pożądanych klientów na witrynę webową, to mimo wszystko nie powinieneś rezygnować z działań płatnych typu PPC. Szczególnie w przypadku, gdy dopiero zacząłeś prowadzić działania SEO, nie spodziewaj się bardzo szybkich efektów. Brak ruchu organicznego na witrynie, w takim przypadku możesz kompensować poprzez reklamowanie się w wyszukiwarce, bo warto pamiętać, że np. w przypadku Google, najwyżej znajdujące się wyniki w SERP to z reguły wyniki płatne.

PPC - płatny wynik wyszukiwania

PPC – najczęściej zadawane pytania

Czy reklamy Google Ads są przykładem PPC?

Tak. Platforma Google Ads to z pewnością jeden z liderów na rynku PPC. Warto mieć na uwadze, że Google kojarzone często tylko z wyszukiwarką, w rzeczywistości oferuje znacznie więcej usług. Poprzez samą platformę pay-per-click od Google możemy dotrzeć do partnerów wyszukiwania, możemy również reklamować się na YouTube i w wielu innych miejscach.

Jak nauczyć się PPC?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy na pewno od tego z jakiej platformy PPC chcesz korzystać. Co istotne Większość dostawców rozwiązań z zakresu PPC dostarcza również szkolenie z zakresu swoich platform. Najlepszym przykładem może być np. Platforma Skillshop od Google.

Autorzy
  • SEO Project Specialist. Absolwent SGH i WSKZ, obecnie edukuje się na studiach magisterskich na WSB-NLU, gdzie zgłębia analizę danych. Profesjonalista z chęcią ciągłego rozwoju. Doskonale radzi sobie z raportowaniem, SEO oraz marketingiem PPC. Miłośnik książek i audiobooków. Po godzinach preferuje aktywny wypoczynek – narty zimą, rower latem.

Wymieńmy się doświadczeniami
Opowiedz nam o potrzebach twojej firmy, a my z pasją zajmiemy się ich wdrożeniem.

Bartosz Kastelik
Global Chief Sales Officer

Jesteśmy częścią grupy