PrestaShop

Każdy, kto planuje rozpocząć sprzedaż online, prędzej czy później stanie przed wyborem platformy, na której będzie opierać się jego e-sklep. Dostępne są zarówno rozwiązania płatne, jak i darmowe, a każde z nich ma swoje plusy i minusy. Do najpopularniejszych platform do e-commerce należy PrestaShop.

Ostatnia aktualizacja: 19-07-2024
Spis treści

Co to jest PrestaShop? 

PrestaShop to jedna z najpopularniejszych platform do e-commerce, co potwierdzają dane liczbowe: aż 300 000 sklepów internetowych na całym świecie korzysta właśnie z tej platformy. Początkowo PrestaShop był jedynie projektem studenckim, powstałym w 2005 roku, jednak szybko nabrał rozpędu i niedługo później stał się profesjonalnym przedsięwzięciem. Firma PrestaShop została oficjalnie założona w 2007 roku przez Igora Schlumbergera i Bruno Lévêque. Sukcesywnie się rozrastała, zatrudniając coraz więcej nowych pracowników i otwierając biura w wielu krajach. Oprogramowanie z kolei zostało przetłumaczone na kilkadziesiąt języków.

Oprogramowanie PrestaShop jest oparte na otwartym kodzie źródłowym i publikowane w ramach licencji Open Software License (OSL), dzięki czemu można je za darmo pobrać i dowolnie zmieniać, nie martwiąc się o koszty licencyjne. PrestaShop został napisany w języku PHP z obsługą systemu zarządzania bazami danych MySQL.

 

Największe zalety PrestaShop

Dlaczego warto wybrać PrestaShop? Ponieważ platforma należy do rozwiązań typu open source, jej największą zaletą jest elastyczność oraz bezpłatny charakter – oprogramowanie można za darmo pobrać i łatwo modyfikować, dostosowując je do potrzeb swojego biznesu online. Przy tym jest to narzędzie wyjątkowo intuicyjne i łatwe w obsłudze. Oferuje szeroki zakres funkcji przydatnych podczas zarządzania sklepem internetowym. Niewątpliwy atut PrestaShop stanowi również ogromna społeczność, jaka rozrosła się wokół tej platformy, zrzeszona wokół różnych forów i grup internetowych. Jej członkowie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i pomysłami na wykorzystanie oprogramowania.

 

Dla kogo sprawdzi się PrestaShop? 

PrestaShop sprawdzi się dla biznesów różnych wielkości – zarówno dla niewielkich sklepów, dopiero wchodzących na rynek, jak i dla dużych rozpoznawalnych marek. Co ważne, PrestaShop daje duże możliwości rozwoju, dzięki czemu można założyć swój pierwszy e-sklep, nie ponosząc dużych kosztów i korzystając jedynie z podstawowych opcji, a z czasem – w ramach wchodzenia biznesu na wyższy poziom – dodawać bardziej zaawansowane funkcjonalności. PrestaShop stanowi więc dobrą opcję dla osób, które niewielkim kosztem chcą rozpocząć sprzedaż online i posiadają przy tym choć minimum wiedzy technicznej.

 

PrestaShop – najczęściej zadawane pytania

Czy PrestaShop jest darmowy?

PrestaShop działa w konwencji freemium, to znaczy w podstawowej wersji jest darmowy, ale za część gotowych funkcjonalności należy zapłacić. Koszty poniesiemy również wtedy, kiedy chcemy otrzymać profesjonalne wsparcie techniczne. Zakładając sklep internetowy na PrestaShop, należy również liczyć się z opłatami za domenę oraz hosting, a także kosztami integracji z usługami zewnętrznymi, dotyczącymi np. zarządzania zamówieniami czy metod płatności.

Co lepiej wybrać: PrestaShop czy WooCommerce?

PrestaShop i WooCommerce należą do najpopularniejszych platform do e-commerce. Obie oferują darmowe oprogramowanie. PrestaShop to rozwiązanie wykreowane stricte z myślą o sklepach internetowych, dlatego stanowi bardziej wyspecjalizowane i złożone narzędzie, idealne do stworzenia efektywnie działającego i bezpiecznego biznesu online.

Z kolei WooCommerce stanowi dodatkową funkcjonalność WordPressa (wtyczkę), dzięki czemu szybko i łatwo można przekształcić w e-sklep dowolną witrynę internetową opartą właśnie o ten CMS. Sprawdzi się zwłaszcza dla początkujących użytkowników, nieposiadających dużej wiedzy technicznej z zakresu IT.

Warto wspomnieć, że istnieje również możliwość założenia sklepu internetowego z pomocą płatnego oprogramowaniu w formacie SaaS (Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa). Opcja ta jest najlepsza dla osób niemających wiedzy technicznej – usługa obejmuje zarówno domenę, hosting, oprogramowanie, jak i wsparcie specjalistów.

Autorzy
  • Content SEO Specialist z kilkuletnim doświadczeniem w branży SEO i content marketingu. Z pasją pracuje ze słowem i nad tekstem oraz zgłębia tajniki pozycjonowania. Ma na koncie tysiące skorygowanych treści jako korektorka i redaktorka oraz setki napisanych jako copywriterka. Absolwentka dwóch kierunków filologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie miłośniczka wędrówek po górach, tańca i swojej rodziny.

Wymieńmy się doświadczeniami
Opowiedz nam o potrzebach twojej firmy, a my z pasją zajmiemy się ich wdrożeniem.

Bartosz Kastelik
Global Chief Sales Officer

Jesteśmy częścią grupy