Czym jest wyszukiwarka internetowa i jak z niej korzystać, aby uzyskać pożądane rezultaty?
Wyszukiwarka internetowa to swego rodzaju program, którego zadaniem jest prezentacja najistotniejszych wyników wyszukiwania na stronach SERP (ang. search engine results page). Warto wspomnieć o tym, że aby strona w ogóle była brana pod uwagę podczas wyświetlania SERP, musi być najpierw zaindeksowana przez roboty indeksujące. To może czasami chwilę potrwać, a przyspieszaniem procesu indeksacji w pewnym sensie i stopniu zajmują się specjaliści SEO.
W uproszczeniu wyszukiwarki internetowe mają za zadanie maksymalnie skracać czas pomiędzy Twoim zapytaniem a otrzymaniem informacji zwrotnej o możliwie niskim prawdopodobieństwie błędu. Tak, wyszukiwarki się mylą – całkowita eliminacja ryzyka wystąpienia błędu jest obecnie bardzo trudna do osiągnięcia. Jak zatem zminimalizować prawdopodobieństwo otrzymania złych wyników w odpowiedzi na zapytanie do wyszukiwarki? Często dobrym pomysłem może być zastosowanie tzw. operatorów wyszukiwania.
Operatory wyszukiwania to nic innego jak dyrektywy dla silników wyszukiwarki ograniczające liczbę wyświetlanych wyników w SERP. Krótko mówiąc, pozwalają zawęzić wyniki wyszukiwania do tych, które naprawdę Cię interesują. Od czasu do czasu lista działających operatorów wyszukiwania podlega zmianom. Aktualny spis operatorów jest dostępny po wpisaniu w wyszukiwarkę: „Operatory wyszukiwania zaawansowanego Google”.
Alternatywny sposób na zwiększenie dokładności wyszukiwania to wejście w ustawienia w okienku SERP i wybór opcji Szukanie zaawansowane.
Tak jak widać na screenie powyżej, w tym oknie można wybrać np. język poszukiwanej strony czy wręcz zawęzić poszukiwania do konkretnego kraju. Ciekawą opcją jest też wybór rodzaju pliku – czasami może się zdarzyć, że wyszukiwarki Google używasz, aby dotrzeć do konkretnych typów plików (PDF itp.). Możliwości jest więcej, warto je sobie przetestować. Nawet jeśli w tej chwili nie wydaje Ci się to potrzebne, z biegiem czasu ich znajomość zaprocentuje lepszymi wynikami wyszukiwania w SERP.
Najlepsza przeglądarka według internautów – co jest pierwszym wyborem większości użytkowników?
Jaka jest najlepsza przeglądarka? Dużo na pewno zależy od wybranego kryterium oceny. Nie chcąc sugerować swojej subiektywnej odpowiedzi, posłużę się tutaj jasnym wskaźnikiem, a mianowicie popularnością. Jak pokazują statystyki, to przeglądarka od Google – Chrome – jest najpopularniejsza na świecie, niezależnie od typu urządzenia (z wyjątkami, o czym jeszcze wspomnę).
Nawiasem mówiąc, jeśli zajmujesz się SEO, to popularność powinna być dla Ciebie głównym kryterium podczas ewaluacji – większość działań pozycjonujących koncentruje się na najpopularniejszej wyszukiwarce (Google) i najpopularniejszej przeglądarce, czyli właśnie Google Chrome. Wynika to z prostego faktu: celem SEO jest zwiększenie widoczności, a ją z reguły najprościej zdobyć poprzez najczęściej wybierane kanały. Jeśli nie zajmujesz się pozycjonowaniem, ale zależy Ci na osiągnięciu dobrej widoczności w wyszukiwarkach typu Google, to najlepiej skorzystaj z konsultacji SEO z doświadczonym specjalistą.
Bing – drugi wybór użytkowników po Google. Czy jest lepszy od króla wyszukiwarek?
Istnieje duża szansa, że udało Ci się trafić na ten artykuł poprzez wyszukiwarkę. Jeśli tak się stało, to biorąc pod uwagę statystyki, najpewniej była to wyszukiwarka Google. Zdominowała ona praktycznie cały rynek wyszukiwarek na świecie i większość osób optymalizuje swoje działania właśnie pod nią i jej algorytm. Niemniej oczywiście istnieją inne wyszukiwarki internetowe. Numerem 2 pod kątem popularności (po Google rzecz jasna) jest Bing – wyszukiwarka domyślna dla przeglądarki Edge od Microsoft. Jeśli korzystasz z komputera z systemem operacyjnym Windows, to niemal na pewno masz zainstalowany też Edge.
Bing według większości internautów na ten moment nie jest lepszy od wyszukiwarki internetowej Google. Ci, którzy korzystają z Microsoft Bing, zachwalają sposób prezentacji danych oraz wykorzystanie AI (sztucznej inteligencji) podczas generowania wyników wyszukiwania.
Co dosyć istotne, wykonywanie działań mających na celu optymalizację pozycji strony w wynikach wyszukiwania w jednej wyszukiwarce najczęściej podnosi Twój ranking w innych. A zatem analiza i optymalizacja techniczna witryny prawdopodobnie poskutkuje zwiększoną widocznością nie tylko w Google, ale także w Microsoft Bing i innych wyszukiwarkach. Podobnie optymalizacja skupiona na wymogach przeglądarki Chrome (np. poprawa wskaźników Core Web Vitals) powinna skutkować lepszymi doznaniami użytkownika innych przeglądarek: Safari, Opera, Edge itd.
Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce – z czego korzystają Polacy poza Google?
Jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce? Wspomniałem już o wyszukiwarce Google, która „rządzi i dzieli”, mając ponad 94% udziału w rynku (dane ze strony statcounter.com). Dodam, że Bing ma również kilka procent udziału. Relatywnie wiele osób korzysta jeszcze z wyszukiwarki Yahoo! czy DuckDuckGo (dosyć niezależnej) i Yandex.
Dominacja wyszukiwarki Google obejmuje urządzenia tak desktopowe, jak mobilne. Z tego względu większość seowców działających na terenie Polski koncentruje się na optymalizacji stron internetowych pod wytyczne Google.
Ranking globalnych wyszukiwarek internetowych – 5 najbardziej znanych przeglądarek na świecie
Korzystając z danych dostępnych na statcounter.com, można stwierdzić, że najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe na świecie to:
- Google (~91% udziału w rynku),
- Bing (~4%)
- Yandex (~2%),
- Yahoo! (~1%),
- Baidu (~1%).
Jak widać, nie można tutaj mówić o wyrównanej walce o pierwsze miejsce, jeśli chodzi o udział w rynku. Zasadna jest wręcz diagnoza, że największy gracz, jakim jest Google, to w istocie monopolista.
Trzeba jednak pamiętać, że są rynki, które nie zostały zdominowane przez wyszukiwarkę Google. Należą do nich chociażby Chiny, gdzie najczęściej wybieraną wyszukiwarką (ponad połowa udziału w rynku) jest Baidu. Google – głównie ze względu na regulacje prawne – na rynku chińskim praktycznie nie istnieje. Dosyć znaczącą wyszukiwarką internetową w Chinach jest również Microsoft Bing.
Rynkiem, na którym seowcom nie wolno skupiać się wyłącznie na Google, jest również Rosja. Tutaj Google zajmuje drugą pozycję, ustępuje jednak – i to znacząco – rodzimej wyszukiwarce Yandex.
A jak wygląda sytuacja na rynku przeglądarek, jeśli chodzi o popularność wśród użytkowników internetu na świecie?
Powyższa lista przeglądarek internetowych pokazuje, że przeglądarka Google Chrome dominuje i ten rynek. Ma jednak „tylko” około 65% udziału. Dosyć znaczącym udziałem w rynku cieszą również:
- Safari (przeglądarka na urządzeniach firmy Apple),
- Edge (zainstalowany na urządzeniach z Windowsem),
- Firefox,
- Samsung Internet,
- Opera
oraz inne przeglądarki o udziale w rynku, który nie sięga nawet 1%.
Chiński i rosyjski odpowiednik Google – czym różnią się wyszukiwarki ze Wschodu?
Patrząc na rynek wyszukiwarek globalnie, wyszczególniłem dwa duże rynki ze Wschodu: Chiny i Rosję. W tych krajach sytuacja związana z wyszukiwaniem w internecie wygląda nieco inaczej niż na pozostałych istotnych rynkach. Baidu w Chinach i Yandex w Rosji są wyszukiwarkami, których absolutnie nie można pomijać w swojej strategii SEO na te rynki.
Wyszukiwarka internetowa Baidu jest obecnie bardzo popularna w Chinach. W przeciwieństwie do Google skupiającego się na treściach we wszystkich językach świata, Baidu stawia głównie na content w języku chińskim. Tym, co chyba jednak najbardziej wpływa wyjątkowość rynku chińskiego jest fakt, że kraj ten ma swoje regulacje dotyczące treści i duża część z usług świadczonych przez Google nie jest po prostu dostępna w Chinach. Baidu natomiast ściśle przestrzega wytycznych chińskich władz, dzięki czemu może z sukcesami świadczyć usługi na terenie tego kraju.
Wyszukiwarka Yandex pochodzi z Rosji. Została zaprojektowana specjalnie dla rosyjskojęzycznych użytkowników, lepiej radzi sobie z morfologią i gramatyką języka rosyjskiego oraz oferuje usługi dopasowane do lokalnych potrzeb. Można tu też dostrzec pewne podobieństwo do Chin, ponieważ państwowe regulacje preferują miejscowe firmy technologiczne, a od 2019 roku istnieją przepisy wymagające preinstalacji rosyjskiego oprogramowania na urządzeniach sprzedawanych w Rosji.
Jeśli chodzi o pozycjonowanie, algorytmy odpowiedzialne za sukces w SEO bądź jego brak pozostają niezmiennie w pewnym stopniu tajemnicą, ale najważniejsze sygnały informujące o jakości Twojej strony pozostają z ogromną dozą prawdopodobieństwa podobne dla każdej wyszukiwarki. Wysokiej jakości content, link building, sprawnie działająca strona – to wszystko powinno Ci pomóc w pozycjonowaniu również w tych dwóch krajach. Jeśli wiesz, jaki kurs obrać, pozycjonując się w Google (np. dzięki wykonaniu audytu SEO, który powinien towarzyszyć wszystkim większym zmianom na stronie webowej), to podobne strategie zadziałają najpewniej także w Rosji i Chinach.
Brak reklam, cenzury i ciasteczek – co wybrać, jeśli zależy Ci na maksymalnej prywatności?
Pierwsza wyszukiwarka internetowa – Archie – powstała w 1990 roku i znacznie różniła się od dzisiejszych, stale ewoluujących produktom tego typu. Dzisiaj wymagania stawiane wyszukiwarkom są naprawdę ogromne. Muszą one uporządkować znaczną część wiedzy zgromadzonej przez całą ludzkość, nie wprowadzając przy tym w błąd… To bardzo trudne.
Jak pokazują wybory większości użytkowników, najlepiej korzystać z wyszukiwarki Google. Czy jednak zawsze? Chiny i Rosja pokazują, że są przypadki, w których Google nie spełnia wymagań wszystkich zainteresowanych w satysfakcjonujący sposób. Może to być kwestia języka, ale nie tylko. Z punktu widzenia użytkownika wyszukiwarki możesz cenić sobie takie walory jak:
- brak reklam,
- brak cenzury,
- brak ciasteczek,
- większa prywatność.
Jakie inne wyszukiwarki wybrać w takim wypadku? Przedstawiam niezależne wyszukiwarki internetowe warte rozważenia (dobór subiektywny):
- DuckDuckGo – reklamująca się jako niezależna, oferująca prywatność jako cechę wyróżniającą (firma ma w ofercie również przeglądarkę).
- Qwant – francuska wyszukiwarka internetowa, która, jak twierdzą jej twórcy, „nic o Tobie nie wie”.
- Gibiru – interesująca z uwagi na brak cenzury treści ze względu na poglądy.
Poza wyżej wymienioną trójką chciałem jeszcze wspomnieć o kilku moim zdaniem godnych uwagi wyszukiwarkach:
- Startpage – również kładzie nacisk na prywatność swoich użytkowników.
- Swisscows – wywodząca się ze Szwajcarii wyszukiwarka, której celem jest zapewnienie anonimowości swoim użytkownikom.
- Ecosia – reklamuje się jako ekologiczna i przeznacza swoje dochody na sadzenie drzew oraz inne cele związane z ochroną środowiska
- MetaGer – skupia się głównie na ochronie przed cenzurą. Co może być ciekawe dla seowców, prowadzi transparentną politykę dotyczącą stosowanych przez siebie algorytmów.
- Disconnect Search – jak podkreślają twórcy wyszukiwarki, stosowane w niej pliki cookie śledzą tylko i wyłącznie niezbędne parametry (typu język i kraj).
- Search Encrypt – podobnie jak wyżej wymienione wyszukiwarki, skupia się na prywatności swoich użytkowników.
- Searx – projekt typu open source, mający na celu ochronę użytkowników przed śledzeniem.
Nie jest to na pewno pełna lista ciekawych, wartych sprawdzenia wyszukiwarek. Te kilka wymienionych warto jednak wziąć pod uwagę, jeśli chcesz mieć alternatywę dla najpopularniejszych wyszukiwarek takich jak Google.